Hver tredje danske SMV har ikke styr på den mest basale it-sikkerhed

39 procent af de danske SMV'er har ikke styr på grundlæggende it-sikkerhed som løbende opdateringer og backup.

Artikel top billede

Det står sløjt til med sikkerheden for de små og mellemstore virksomheder.

39 procent af virksomhederne har ikke styr på den mest basale it-sikkerhed som systematisk opdateringer og backup.

Det viser en ny rapport, som Deloitte har lavet for Erhvervsstyrelsen.

Ifølge rapporten, har mange virksomheder ikke noget overblik over, hvilken risiko de står over for, og derfor ved de heller ikke, hvordan de kan skærme sig imod den.

Læs også: It-sikkerheden sejler alvorligt i Rigspolitiet: Forsømmer vigtige kontroller og sender data til USA uden tilladelse

Af de kanp 40 procent, der ikke har godt nok styr på sikkerheden, svarer 72 procent af dem, at de behandler forretningskritiske data. Hvis disse virksomheder bliver udsat for et hackerangreb, vil de altså miste data, der er afgørende for, at de kan drive deres forretning.

16 procent må lukke, hvis de bliver hacket

Ifølge rapporten, står det så skidt til med sikkerheden, at 20 procent af de danske SMV'er må dreje nøglen om og lukke, hvis de skulle få stjålet forretningskritiske data.

De lækkede forretningsdata vil nemlig betyde, at virksomhedens forretningsdata ville kunne kopieres af eller sælges til konkurrenter.

Et hackerangreb vil altså betyde langt mere end bare en ekstra udgift for hver femte danske SMV.

Mere lovgivning om it-sikkerhed

Rapporten peger på, at løsningen kan findes i større hjælp fra myndighederne. Større krav fra lovgivningen er et af de parametre, som man, ifølge rapporten, skal kigge på for at få SMV'erne til at styrke it-sikkerheden.

Læs også: Derfor har danske kommuner elendig data-sikkerhed: Kompetencerne forsvandt for 10 år siden

Virksomhederne selv er dog ikke vilde med tanken om, at lovgivningen bliver strammet endnu mere på sikkerhedsområdet.

Ifølge rapporten, foreslår flere virksomheder, at myndighederne skal blive bedre til at lave vejledninger, der kan hjælpe de små og mellemstore virksomheder med at få et overblik over nødvendigheden af en god it-sikkerhed.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS