Eksisterende kunder blev opsagt og salgsafdeling lukket: 'Det har været det hele rigtige'

Sopra Steria har i Danmark vendt de seneste fem års underskud til overskud. Fremgangen tilskrives navnlig en større strategiændring, hvor eksisterende it-hostingkunder blev opsagt og salgsadelingen nedlagt.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Sopra Steria, der i dag rådgiver om og implementerer it-løsninger, har for første gang i fem år leveret et årsregnskab med plus på bundlinjen.

Fremgangen skyldes ifølge Sopra Sterias danske direktør, Maiken Lykke, der kom til sidste år, en strategisk beslutning om at omlægge forretningen.

Således blev Sopra Sterias it-hostingafdeling lukket og eksisterende hostingkunder opsagt for at fokusere på kerneforretningen omkring rådgivning og tekniske konsulentydelser.

”Strategiskiftet har betydet, at vi har kunnet koncentrere os om vores spidskompetencer. Sopra Steria er et it-selskab med en stærk teknisk profil," siger Maiken Lykke i en pressemeddelelse.

Navnlig har de store udbudsrunder i de foregående år været en stor omkostning for Sopra Steria, der nu har valgt at gå efter andre typer opgaver.

"I lyset af hvor omkostningsfulde og usikre de store udbudsrunder er, så var det naturlige næste skridt at fokusere på mindre risikofyldte opgaver, hvor vi samtidig kunne udfolde hele vores palette af kompetencer," siger Maiken Lykke i pressemeddelelsen.

Positivt resultat

Årsresultatet for 2017 viser nu et positivt driftsresultat, fremgår det af pressemeddelelsen.

I dag er Sopra Steria 60 konsulenter på det danske marked, mens hele koncernen består af 42.000.

Og netop konsulenternes kontaktflade til kunder i markedet har været en af hjørnestenene i den nye strategi, og har betydet, at direktøren ikke har set behovet for en salgsafdeling længere, hvorfor denne er blevet lukket.

Selskabet er et resultat af en fusion mellem de to store internationale konsulentselskaber Sopra og Steria i september 2014.

I Danmark arbejder de 60 konsulenter for den finansielle sektor samt transport, retail og det offentlige.

Tallene for 2017 er endnu ikke frigivet, men Maiken Lykke fortæller til Computerworld, at der er tale om et "pænt overskud".

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S