Overgangen fra IPv4 til IPv6 er ved at stilne af

En analyse viser, at overgangen til ipv6 er stilnet af. Samtidig giver undersøgelsen ikke umiddelbart svar på hvorfor.

Artikel top billede

Internetprotokollen IPv6 har længe haft fart på i takt med, at IPv4 er blevet udråbt som en færdig protokol på grund af mangel på adresser.

Men nu ser udviklingen dog ud til at være stagneret.

Det skriver svenske Techworld.

Ifølge en undersøgelse udabrejdet af organisationen Apnic er antallet af internetbrugere, som kan få adgang til indhold via IPv6, steget dramatisk.

I begyndelsen af 2011 kunne blot 0,3 procent af internetbrugerne få adgang til internetindhold via IPv6. Dette tal steg eksplosivt til 17 procent i slutningen af 2017.

Men siden årsskiftet er stigningen stagneret. Således ligger tallet fortsat omkring 17 procent.

Hvad skyldes stagneringen?

En af årsagerne til, at udviklingen er stoppet på verdensplan, er, at mens de største amerikanske og indiske operatører er skiftet til IPv6, er et land som Kina stadig på den gamle protokol.

Desuden tyder det på, at rigere lande har en højere andel af IPv6 end fattigere lande.

Derudover peges der på faktorer som væksten for den enkelte operatør, om tilgangen til IPv4-addresser er ved at slutte, samt om der er konkurrerende aktører, der satser på IPv6.

Læs også: Yes, nu tilbyder vi IPv6: Den er da flot, skat, men hvad kan den bruges til?

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS