"Efter tre måneder ringede 97-årige Haldor Topsøe ned til mig og sagde, at det vist var på tide, at jeg kom forbi hans kontor og forklarede ham om it-strategien"

"Efter tre måneder ringede 97-årige Haldor Topsøe til mig og sagde, at det vist var på tide, at jeg kom forbi hans kontor og forklarede ham om it-strategien"

Artikel top billede

Foto: DSV (Foto: Copyright 2017 SEES media / Ulrik M. Eriksen)

Da jeg begyndte hos Haldor Topsøe, var grundlæggeren Haldor Topsøe stadigvæk direktør. Da var han 97 år.

Efter tre måneder ringede han ned til mig og sagde, at det vist var på tide, at jeg kom forbi hans kontor og forklarede ham om it-strategien.

Så måtte jeg jo forklare ham, hvad mine intentioner var om it-strategien og it-sikkerhed i al almindelighed.

Det forstod han godt, og han var med på noderne.

Selvfølgelig forstod han ikke alle de tekniske ting ned i detaljerne, men han var med på det meste.

I min optik var han aktiv også i forhold til it. Og så havde han en holdning til tingene.

Meget var rettet mod vores egne løsninger - blandt andet nogle beregningssystemer, som han selv havde været med til at udvikle.

Jeg tænkte, at han sidder i et højt forretningsmæssigt ledelseslag, så derfor skal jeg også tage udgangspunkt i den verden, han er vant til. Det gælder ikke kun i det her tilfælde. Det er generelt.

Hvis jeg taler med en af DSV’s folk i operationen, så skal jeg også tage udgangspunkt i deres hverdag.

Det er ikke sikkert, at folk forstår it, men hvis de oplever, at en lastbil kommer for sent flere gange om måneden, fordi det tager for lang tid at få et print, så er det dér, vi skal begynde.

Vi taber nemlig på forhånd, hvis vi begynder med at fortælle om vores smarte digitale it-løsninger og en masse tekniske detaljer."

Jesper Riis, Group CIO, DSV, og tidligere CIO hos Haldor Topsøe.

Læses lige nu

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS