"Efter tre måneder ringede 97-årige Haldor Topsøe ned til mig og sagde, at det vist var på tide, at jeg kom forbi hans kontor og forklarede ham om it-strategien"

"Efter tre måneder ringede 97-årige Haldor Topsøe til mig og sagde, at det vist var på tide, at jeg kom forbi hans kontor og forklarede ham om it-strategien"

Artikel top billede

Foto: DSV (Foto: Copyright 2017 SEES media / Ulrik M. Eriksen)

Da jeg begyndte hos Haldor Topsøe, var grundlæggeren Haldor Topsøe stadigvæk direktør. Da var han 97 år.

Efter tre måneder ringede han ned til mig og sagde, at det vist var på tide, at jeg kom forbi hans kontor og forklarede ham om it-strategien.

Så måtte jeg jo forklare ham, hvad mine intentioner var om it-strategien og it-sikkerhed i al almindelighed.

Det forstod han godt, og han var med på noderne.

Selvfølgelig forstod han ikke alle de tekniske ting ned i detaljerne, men han var med på det meste.

I min optik var han aktiv også i forhold til it. Og så havde han en holdning til tingene.

Meget var rettet mod vores egne løsninger - blandt andet nogle beregningssystemer, som han selv havde været med til at udvikle.

Jeg tænkte, at han sidder i et højt forretningsmæssigt ledelseslag, så derfor skal jeg også tage udgangspunkt i den verden, han er vant til. Det gælder ikke kun i det her tilfælde. Det er generelt.

Hvis jeg taler med en af DSV’s folk i operationen, så skal jeg også tage udgangspunkt i deres hverdag.

Det er ikke sikkert, at folk forstår it, men hvis de oplever, at en lastbil kommer for sent flere gange om måneden, fordi det tager for lang tid at få et print, så er det dér, vi skal begynde.

Vi taber nemlig på forhånd, hvis vi begynder med at fortælle om vores smarte digitale it-løsninger og en masse tekniske detaljer."

Jesper Riis, Group CIO, DSV, og tidligere CIO hos Haldor Topsøe.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S