"Efter tre måneder ringede 97-årige Haldor Topsøe ned til mig og sagde, at det vist var på tide, at jeg kom forbi hans kontor og forklarede ham om it-strategien"

"Efter tre måneder ringede 97-årige Haldor Topsøe til mig og sagde, at det vist var på tide, at jeg kom forbi hans kontor og forklarede ham om it-strategien"

Artikel top billede

Foto: DSV (Foto: Copyright 2017 SEES media / Ulrik M. Eriksen)

Da jeg begyndte hos Haldor Topsøe, var grundlæggeren Haldor Topsøe stadigvæk direktør. Da var han 97 år.

Efter tre måneder ringede han ned til mig og sagde, at det vist var på tide, at jeg kom forbi hans kontor og forklarede ham om it-strategien.

Så måtte jeg jo forklare ham, hvad mine intentioner var om it-strategien og it-sikkerhed i al almindelighed.

Det forstod han godt, og han var med på noderne.

Selvfølgelig forstod han ikke alle de tekniske ting ned i detaljerne, men han var med på det meste.

I min optik var han aktiv også i forhold til it. Og så havde han en holdning til tingene.

Meget var rettet mod vores egne løsninger - blandt andet nogle beregningssystemer, som han selv havde været med til at udvikle.

Jeg tænkte, at han sidder i et højt forretningsmæssigt ledelseslag, så derfor skal jeg også tage udgangspunkt i den verden, han er vant til. Det gælder ikke kun i det her tilfælde. Det er generelt.

Hvis jeg taler med en af DSV’s folk i operationen, så skal jeg også tage udgangspunkt i deres hverdag.

Det er ikke sikkert, at folk forstår it, men hvis de oplever, at en lastbil kommer for sent flere gange om måneden, fordi det tager for lang tid at få et print, så er det dér, vi skal begynde.

Vi taber nemlig på forhånd, hvis vi begynder med at fortælle om vores smarte digitale it-løsninger og en masse tekniske detaljer."

Jesper Riis, Group CIO, DSV, og tidligere CIO hos Haldor Topsøe.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S