IO Interactive var faretruende tæt på konkurs

For blot et år siden stod IO Interactive i så store problemer, at virksomheden var tæt på at lukke helt ned. Det skete, da Sqaure Enix trak sig som ejer af IO Interactive, der derfor besluttede at købe sig selv fri.

Artikel top billede

Computerspillet Hitman er IO Interactives største succes, og spillet har endnu en gang gjort en positiv forskel for selskabet.

For et år siden stod den dansk etablerede spilvirksomhed IO Interactive med gevaldige problemer, da den daværende japanske ejer, Square Enix, i maj 2017, valgte at trække sig fra selskabet.

Det skriver Version2.

På det tidspunkt måtte IO Interactive som følge af, at der nu manglede en del ressourcer i virksomheden afskedige 75 medarbejdere ud af en samlet styrke på 185.

Det endte med, at IO Interactive købte sig selv fri og nu i dag står som et uafhængigt studie.

Det var dog fareturende tæt på, at de store ændringer i 2017 kunne være gået gruelig galt.

"Det var en hård tid, og vi var i reel fare for at gå konkurs i 2017. Men vi fik omstillet organisationen på kort tid, og vores nye strategi og redningsplan gik bedre, end vi turde håbe på," siger Hakan Abrak, direktør for IO Interactive, i et interview med Version2.

Hitman blev igen redningen

Redningsplanken for IO Interactive, der blev stiftet i 1998, var som så mange gange før selskabets mest kendte titel computerspillet Hitman.

Udgivelsen af en gratis prøveversion af det nyeste spil i Hitman-serien i 2017 samt en stribe nye missioner og andet indhold til spillet, der blev udgivet i løbet af efteråret, gjorde at spillerbasen voksede fra 2 til 13 millioner.

Derudover indgik selskabet ligeledes en aftale med Warner Brothers spildivision om at distribuere fysiske kopier af spillet.

Forventer succesfulde 20 år

Hakan Abrak afslører desuden, at han mener selskabet i dag står stærkere end før bruddet med Sqaure Enix.

Selskabet har nu eksisteret i 20 år, men IO Interactive-direktøren forventer, at de næste tyve år bliver de mest succesfulde i selskabets historie.

Annonce

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S