Nordiske CEO'er: Her er de kompetencer, der skal sikre fremtidens vækst for os

I en ny undersøgelse får vi indblik i de kompetencer, som danske og nordiske CEO'er ser som de vigtigste. Se hvilke kompetencer, direktørerne ser som de vigtigste.

Artikel top billede

Digital transformation er hjørnestenen i mange direktørers strategi- og vækstplaner. De digitale tanker og ønsker skal dog også omsættes til virkelighed, og her kommer meget ned til at få de nødvendige kompetencer ind i virksomheden.

Men hvilke kompetencer prioriterer direktørerne, når det kommer til at skulle understøtte virksomhedens digitale transformation?

I en netop offentliggjort rapport - '2018 Global CEO Outlook - Nordic Executive Summary' - har KMPG spurgt 100 CEO'er fra Danmark, Sverige, Finland og Norge om deres vigtigste prioriteringer og udfordringer i takt med de store teknologiske og digitale omvæltninger, der skylder ind over virksomhederne.

Teknologiske profiler anses som meget vigtige

Undersøgelsen peger blandt andet på, at nordiske direktører prioriterer de tungere teknologiske profiler.

Top 3 på listen over de kompetencer, der angives som meget vigtige, er cybersikkerhedseksperter, data scientists og nye teknologieksperter.

Læs også: Disse fem kompetencer bør enhver it-professionel satse på at opbygge lige nu

KPMG skriver i rapporten, at de tungere teknologiske kompetencer synes at være prioriteret højere blandt nordiske CEO'er sammenlignet med globale tal, som KPMG også har udarbejdet.

Læs også: Her er de 30 mest efterspurgte it-kompetencer lige nu

4 ud af 5 direktører forventer flere arbejdspladser

Undersøgelsen har også spurgt ind til direktørernes forventninger om, hvad den digitale transformation vil betyde for antallet og typerne af arbejdspladser i fremtiden.

Det er overvejende positive tilbagemeldinger.

81 procent af de nordiske direktører forventer, at teknologier som AI og robotics vil skabe flere arbejdspladser, end de er med til at nedlægge over de næste tre år. I den samlede globale undersøgelse er det tal nede på 62 procent.

I rapportens konklusion, skriver KPMG, at Nordiske CEO's generelt synes at være positioneret godt til, at kunne forfølge en succesfuld digitale transformation og skabe en bæredygtig vækst for deres virksomheder.

KMPG udfører hvert år den global undersøgelse med 1.300 CEO's fra hele verden, herunder 100 nordiske.

Læs også: Ambitiøst dansk fintech-firma skal ansætte 70 nye it-folk - men er tvunget til at rykke arbejdspladser til udlandet: "Danske kompetencer er ikke engang et tema, når vi skal ansætte nye folk"

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos