Apple sagsøges i stor stil af utilfredse MacBook-brugere

Masser af utilfredse MacBook-brugere trækker Apple i retten på grund af problemer med computernes tastaturer.

Artikel top billede

Hele to grupper af utilfredse MacBook-brugere trækker nu Apple i retten i masse-søgsmål, de såkaldte class action suits.

Brugerne er utilfreds med tastaturerne på deres nye MacBook-computere - alle MacBook-computere fra 2015 og frem samt MacBook Pro-computere fra 2016 og frem.

De mener, at tastaturerne beskaffenhed gør, at der kan trænge støv og fnuller ind i tastaturet, hvilket kan ødelægge den funktion, der får en tast til at springe op, når man har trykket på den.

Her anvender Apple en særlig funktion, butterfly switch, der arbejder modsat de klassiske fjeder-systemer, der minder om en saks’ bevægelse.

Ifølge et af søgsmålene har butterfly-funktionen i de nye MacBook Pro-computere ‘endnu lavere profil end sakse-switch-tastaturer.’

Det gør, at ‘dårligt nok flytter sig, når de bliver trykket ned. Som deres navn antyer, er de ekstremt sårbare og bliver holdt på plads af fire bittesmå tråde af skrøbelig plastic,’ hedder det.

Sagsøgerne peger også på, at det ikke kan lade sig gøre at fjerne en enkelt tast uden at risikere, at hele tastaturet bliver ødelagt.

Ifølge advokatfirmaerne, der håndterer massesøgsmålene, er tusindvis af forbrugere ramt af problemerne.

De mener, at Apple burde have vidst, at butterfly-fjedrene var så sårbare, inden modellerne overhovedet blev sat i produktion.

Advokatfirmaerne forlanger, at Apple betaler erstatning, offentligt anerkender defekterne, samt at selskaberne afholder alle de udgifter, som forbrugerne har haft på grund af de defekte tastaturer.

Læs vores test af MacBook Pro: Stortest af Macbook Pro 13: Her er dommen efter ni måneders test

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura