Apple sagsøges i stor stil af utilfredse MacBook-brugere

Masser af utilfredse MacBook-brugere trækker Apple i retten på grund af problemer med computernes tastaturer.

Artikel top billede

Hele to grupper af utilfredse MacBook-brugere trækker nu Apple i retten i masse-søgsmål, de såkaldte class action suits.

Brugerne er utilfreds med tastaturerne på deres nye MacBook-computere - alle MacBook-computere fra 2015 og frem samt MacBook Pro-computere fra 2016 og frem.

De mener, at tastaturerne beskaffenhed gør, at der kan trænge støv og fnuller ind i tastaturet, hvilket kan ødelægge den funktion, der får en tast til at springe op, når man har trykket på den.

Her anvender Apple en særlig funktion, butterfly switch, der arbejder modsat de klassiske fjeder-systemer, der minder om en saks’ bevægelse.

Ifølge et af søgsmålene har butterfly-funktionen i de nye MacBook Pro-computere ‘endnu lavere profil end sakse-switch-tastaturer.’

Det gør, at ‘dårligt nok flytter sig, når de bliver trykket ned. Som deres navn antyer, er de ekstremt sårbare og bliver holdt på plads af fire bittesmå tråde af skrøbelig plastic,’ hedder det.

Sagsøgerne peger også på, at det ikke kan lade sig gøre at fjerne en enkelt tast uden at risikere, at hele tastaturet bliver ødelagt.

Ifølge advokatfirmaerne, der håndterer massesøgsmålene, er tusindvis af forbrugere ramt af problemerne.

De mener, at Apple burde have vidst, at butterfly-fjedrene var så sårbare, inden modellerne overhovedet blev sat i produktion.

Advokatfirmaerne forlanger, at Apple betaler erstatning, offentligt anerkender defekterne, samt at selskaberne afholder alle de udgifter, som forbrugerne har haft på grund af de defekte tastaturer.

Læs vores test af MacBook Pro: Stortest af Macbook Pro 13: Her er dommen efter ni måneders test

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job