Apple sagsøges i stor stil af utilfredse MacBook-brugere

Masser af utilfredse MacBook-brugere trækker Apple i retten på grund af problemer med computernes tastaturer.

Artikel top billede

Hele to grupper af utilfredse MacBook-brugere trækker nu Apple i retten i masse-søgsmål, de såkaldte class action suits.

Brugerne er utilfreds med tastaturerne på deres nye MacBook-computere - alle MacBook-computere fra 2015 og frem samt MacBook Pro-computere fra 2016 og frem.

De mener, at tastaturerne beskaffenhed gør, at der kan trænge støv og fnuller ind i tastaturet, hvilket kan ødelægge den funktion, der får en tast til at springe op, når man har trykket på den.

Her anvender Apple en særlig funktion, butterfly switch, der arbejder modsat de klassiske fjeder-systemer, der minder om en saks’ bevægelse.

Ifølge et af søgsmålene har butterfly-funktionen i de nye MacBook Pro-computere ‘endnu lavere profil end sakse-switch-tastaturer.’

Det gør, at ‘dårligt nok flytter sig, når de bliver trykket ned. Som deres navn antyer, er de ekstremt sårbare og bliver holdt på plads af fire bittesmå tråde af skrøbelig plastic,’ hedder det.

Sagsøgerne peger også på, at det ikke kan lade sig gøre at fjerne en enkelt tast uden at risikere, at hele tastaturet bliver ødelagt.

Ifølge advokatfirmaerne, der håndterer massesøgsmålene, er tusindvis af forbrugere ramt af problemerne.

De mener, at Apple burde have vidst, at butterfly-fjedrene var så sårbare, inden modellerne overhovedet blev sat i produktion.

Advokatfirmaerne forlanger, at Apple betaler erstatning, offentligt anerkender defekterne, samt at selskaberne afholder alle de udgifter, som forbrugerne har haft på grund af de defekte tastaturer.

Læs vores test af MacBook Pro: Stortest af Macbook Pro 13: Her er dommen efter ni måneders test

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S