Ib Kunøe køber Atea-aktier for 2,5 millioner kroner: Så mange har han i dag

En fondsmeddelelse viser, at Ib Kunøe har købt op i Atea for et mindre millionbeløb.

Artikel top billede

En fondsmeddelelse viser, at Ib Kunøe, bestyrelsesformand hos Atea, har købt 27.979 Atea-aktier eller for omkring 2,5 millioner kroner.

Det betyder, at Ib Kunø sammen med sine tætte partnere i holdingselskabet Systemintegration ApS nu sidder på over 27 millioner aktier - svarende til 25,2 procent.

Med en aktiekurs på 123 norske kroner, som Atea-aktien i dag lød på, svarer det til en værdi af rundt regnet 2,6 milliarder kroner.

Atea er børsnoteret via den norske børs i Oslo.

Systemintegration havde en egenkaptial på lidt over to millarder kroner i årsrapporten for 2016.

Læs også: Ib Kunøe tredobler overskud: Har landet halv milliard i 2016

Consolidated Holding

I 1990 lagde Ib Kunøe grundstenen til sit nuværende forretningsimperium, da han stiftede investeringsselskabet Consolidated Holding, hvor han forfinede sin evne til at forvandle kriseramte virksomheder til en succes.

Systemintegration er 100 procent ejet af Consolidated Holding, der reelt set er ejet af Ib Kunøe.

Consolidated Holding ejer også 48,66 procent af aktierne i Columbus A/S. Med en aktiekurs i skrivende stund på 15 kroner svarer det til tæt på 850 millioner kroner.

Consolidated Holding ejer en stribe forskellige virksomheder. Det kan du læse mere om her: Sådan har Ib Kunøe opbygget sit enorme imperium.

Ib Kunøe har siden 2006 været bestyrelsesformand for Atea ASA, der er hovedkoncernen.

Læs også:

Hjalp virksomheder Atea med at klage over omstridt udbud i Region Sjælland? Forsvarer udpeger Ib Kunøe som fællesnævner

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job