Ib Kunøe køber Atea-aktier for 2,5 millioner kroner: Så mange har han i dag

En fondsmeddelelse viser, at Ib Kunøe har købt op i Atea for et mindre millionbeløb.

Artikel top billede

En fondsmeddelelse viser, at Ib Kunøe, bestyrelsesformand hos Atea, har købt 27.979 Atea-aktier eller for omkring 2,5 millioner kroner.

Det betyder, at Ib Kunø sammen med sine tætte partnere i holdingselskabet Systemintegration ApS nu sidder på over 27 millioner aktier - svarende til 25,2 procent.

Med en aktiekurs på 123 norske kroner, som Atea-aktien i dag lød på, svarer det til en værdi af rundt regnet 2,6 milliarder kroner.

Atea er børsnoteret via den norske børs i Oslo.

Systemintegration havde en egenkaptial på lidt over to millarder kroner i årsrapporten for 2016.

Læs også: Ib Kunøe tredobler overskud: Har landet halv milliard i 2016

Consolidated Holding

I 1990 lagde Ib Kunøe grundstenen til sit nuværende forretningsimperium, da han stiftede investeringsselskabet Consolidated Holding, hvor han forfinede sin evne til at forvandle kriseramte virksomheder til en succes.

Systemintegration er 100 procent ejet af Consolidated Holding, der reelt set er ejet af Ib Kunøe.

Consolidated Holding ejer også 48,66 procent af aktierne i Columbus A/S. Med en aktiekurs i skrivende stund på 15 kroner svarer det til tæt på 850 millioner kroner.

Consolidated Holding ejer en stribe forskellige virksomheder. Det kan du læse mere om her: Sådan har Ib Kunøe opbygget sit enorme imperium.

Ib Kunøe har siden 2006 været bestyrelsesformand for Atea ASA, der er hovedkoncernen.

Læs også:

Hjalp virksomheder Atea med at klage over omstridt udbud i Region Sjælland? Forsvarer udpeger Ib Kunøe som fællesnævner

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S