Ib Kunøe køber Atea-aktier for 2,5 millioner kroner: Så mange har han i dag

En fondsmeddelelse viser, at Ib Kunøe har købt op i Atea for et mindre millionbeløb.

Artikel top billede

En fondsmeddelelse viser, at Ib Kunøe, bestyrelsesformand hos Atea, har købt 27.979 Atea-aktier eller for omkring 2,5 millioner kroner.

Det betyder, at Ib Kunø sammen med sine tætte partnere i holdingselskabet Systemintegration ApS nu sidder på over 27 millioner aktier - svarende til 25,2 procent.

Med en aktiekurs på 123 norske kroner, som Atea-aktien i dag lød på, svarer det til en værdi af rundt regnet 2,6 milliarder kroner.

Atea er børsnoteret via den norske børs i Oslo.

Systemintegration havde en egenkaptial på lidt over to millarder kroner i årsrapporten for 2016.

Læs også: Ib Kunøe tredobler overskud: Har landet halv milliard i 2016

Consolidated Holding

I 1990 lagde Ib Kunøe grundstenen til sit nuværende forretningsimperium, da han stiftede investeringsselskabet Consolidated Holding, hvor han forfinede sin evne til at forvandle kriseramte virksomheder til en succes.

Systemintegration er 100 procent ejet af Consolidated Holding, der reelt set er ejet af Ib Kunøe.

Consolidated Holding ejer også 48,66 procent af aktierne i Columbus A/S. Med en aktiekurs i skrivende stund på 15 kroner svarer det til tæt på 850 millioner kroner.

Consolidated Holding ejer en stribe forskellige virksomheder. Det kan du læse mere om her: Sådan har Ib Kunøe opbygget sit enorme imperium.

Ib Kunøe har siden 2006 været bestyrelsesformand for Atea ASA, der er hovedkoncernen.

Læs også:

Hjalp virksomheder Atea med at klage over omstridt udbud i Region Sjælland? Forsvarer udpeger Ib Kunøe som fællesnævner

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S