Danske Pleo lander kapitalindskud på mere end 100 millioner kroner: "Vi har aldrig haft en ambition om at bygge en lille bolsjebutik, der skulle tjene en lille smule penge"

En række investorer skyder 103 millioner kroner i den blot tre år gamle danske fintech-startup Pleo. Nu venter nye markeder og en firedobling af medarbejderstaben. "Vi har en ambition om at bygge noget, der er verdensomspændende og som kan blive rigtig stort," siger direktør Jeppe Rindom.

Artikel top billede

Pleo, stiftet af Jeppe Rindom (th) og Niccola Perra (tv) i 2015, har sikret sig en trecifret millioninvestering anført af Kinnevik og de eksisterende investorer Creandum, Founders og Seedcamp. (Foto: Pleo)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan man har det efter at have landet en trecifret millioninvestering
  • Hvad Pleo skal bruge den nye investering til
  • Indblik i de ambitioner direktøren har for Pleo
952
5 min
Den danske fintech-virksomhed Pleo, der blev stiftet for tre år siden af Jeppe Rindom og Niccola Perra, henter nu en investering på 103 millioner kroner anført af den svenske venturefond Kinnevik samt de eksisterende investorer Creandum, Founders og Seedcamp.

Den nye investor og den trecifrede millioninvestering er frugterne af en proces, der har varet siden begyndelsen af 2018, og som endelig faldt på plads i sidste uge.

Computerworld ringede administrerende direktør i Pleo, Jeppe Rindom, op for at høre, hvordan man har det, når en så stor investering falder endeligt på plads.


"På den ene side er man

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,