Danske Pleo lander kapitalindskud på mere end 100 millioner kroner: "Vi har aldrig haft en ambition om at bygge en lille bolsjebutik, der skulle tjene en lille smule penge"

En række investorer skyder 103 millioner kroner i den blot tre år gamle danske fintech-startup Pleo. Nu venter nye markeder og en firedobling af medarbejderstaben. "Vi har en ambition om at bygge noget, der er verdensomspændende og som kan blive rigtig stort," siger direktør Jeppe Rindom.

Artikel top billede

Pleo, stiftet af Jeppe Rindom (th) og Niccola Perra (tv) i 2015, har sikret sig en trecifret millioninvestering anført af Kinnevik og de eksisterende investorer Creandum, Founders og Seedcamp. (Foto: Pleo)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan man har det efter at have landet en trecifret millioninvestering
  • Hvad Pleo skal bruge den nye investering til
  • Indblik i de ambitioner direktøren har for Pleo
952
5 min
Den danske fintech-virksomhed Pleo, der blev stiftet for tre år siden af Jeppe Rindom og Niccola Perra, henter nu en investering på 103 millioner kroner anført af den svenske venturefond Kinnevik samt de eksisterende investorer Creandum, Founders og Seedcamp.

Den nye investor og den trecifrede millioninvestering er frugterne af en proces, der har varet siden begyndelsen af 2018, og som endelig faldt på plads i sidste uge.

Computerworld ringede administrerende direktør i Pleo, Jeppe Rindom, op for at høre, hvordan man har det, når en så stor investering falder endeligt på plads.


"På den ene side er man

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S