Danske Pleo lander kapitalindskud på mere end 100 millioner kroner: "Vi har aldrig haft en ambition om at bygge en lille bolsjebutik, der skulle tjene en lille smule penge"

En række investorer skyder 103 millioner kroner i den blot tre år gamle danske fintech-startup Pleo. Nu venter nye markeder og en firedobling af medarbejderstaben. "Vi har en ambition om at bygge noget, der er verdensomspændende og som kan blive rigtig stort," siger direktør Jeppe Rindom.

Artikel top billede

Pleo, stiftet af Jeppe Rindom (th) og Niccola Perra (tv) i 2015, har sikret sig en trecifret millioninvestering anført af Kinnevik og de eksisterende investorer Creandum, Founders og Seedcamp. (Foto: Pleo)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan man har det efter at have landet en trecifret millioninvestering
  • Hvad Pleo skal bruge den nye investering til
  • Indblik i de ambitioner direktøren har for Pleo
952
5 min
Den danske fintech-virksomhed Pleo, der blev stiftet for tre år siden af Jeppe Rindom og Niccola Perra, henter nu en investering på 103 millioner kroner anført af den svenske venturefond Kinnevik samt de eksisterende investorer Creandum, Founders og Seedcamp.

Den nye investor og den trecifrede millioninvestering er frugterne af en proces, der har varet siden begyndelsen af 2018, og som endelig faldt på plads i sidste uge.

Computerworld ringede administrerende direktør i Pleo, Jeppe Rindom, op for at høre, hvordan man har det, når en så stor investering falder endeligt på plads.


"På den ene side er man

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job