Danske Pleo lander kapitalindskud på mere end 100 millioner kroner: "Vi har aldrig haft en ambition om at bygge en lille bolsjebutik, der skulle tjene en lille smule penge"

En række investorer skyder 103 millioner kroner i den blot tre år gamle danske fintech-startup Pleo. Nu venter nye markeder og en firedobling af medarbejderstaben. "Vi har en ambition om at bygge noget, der er verdensomspændende og som kan blive rigtig stort," siger direktør Jeppe Rindom.

Artikel top billede

Pleo, stiftet af Jeppe Rindom (th) og Niccola Perra (tv) i 2015, har sikret sig en trecifret millioninvestering anført af Kinnevik og de eksisterende investorer Creandum, Founders og Seedcamp. (Foto: Pleo)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan man har det efter at have landet en trecifret millioninvestering
  • Hvad Pleo skal bruge den nye investering til
  • Indblik i de ambitioner direktøren har for Pleo
952
5 min
Den danske fintech-virksomhed Pleo, der blev stiftet for tre år siden af Jeppe Rindom og Niccola Perra, henter nu en investering på 103 millioner kroner anført af den svenske venturefond Kinnevik samt de eksisterende investorer Creandum, Founders og Seedcamp.

Den nye investor og den trecifrede millioninvestering er frugterne af en proces, der har varet siden begyndelsen af 2018, og som endelig faldt på plads i sidste uge.

Computerworld ringede administrerende direktør i Pleo, Jeppe Rindom, op for at høre, hvordan man har det, når en så stor investering falder endeligt på plads.


"På den ene side er man

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job