Derfor trak godkendelsen af GlobalConnect-opkøb ud i næsten et år

Hvorfor skulle Konkurrencestyrelsens godkendelse af fusionen mellem GlobalConnect og Nianet trække ud i 11 måneder?

Artikel top billede

11 måneder. Så langt tid tog det, inden Konkurrencestyrelsen onsdag omsider godkendte fusionen mellem de to danske fiberselskaber GlobalConnect og Nianet.

Godkendelsen betyder, at de to selskaber nu kan gennemføre fusionen, som de annoncerede i juni 2017.

Det kan du læse mere om her: Kæmpefusion får grønt lys efter et års behandlingstid: GlobalConnect kan gennemføre opkøb af Nianet - men tvinges til at sælge fra.

Den lange godkendelsesproces skyldes primært to ting, fortæller kontorchef i Konkurrencestyrelsen, Søren Rasmussen, til Computerworld.

Primært afslørede en markedsundersøgelse, at mange bredbåndskunder frygtede, at en fusion ville føre til mindre konkurrence og højere priser.

De frygtede kort og godt, at de ikke havde andre steder at gå hen.

“Der var en hel del erhvervskunder, som var bekymrede for, at fusionen ville betyde, at de ikke rigtig havde nogle alternativer, og derfor var de bange for at priserne ville stige. Det var vi nødt til at tage alvorligt,” siger Søren Rasmussen.

Ifølge Søren Rasmussen viste en grundigere markedsundersøgelse imidlertid, at der ikke var hold i de bekymringer, som erhvervskunderne i første omgang havde luftet over for Konkurrencestyrelsen.

Den grundigere undersøgelse viste derimod, at de pris- og konkurrencemæssige konsekvenser ville ligge på niveau med tilsvarende sager.

Det betyder, at Konkurrencestyrelsen mener, at de bekymrede kunder reelt har andre steder at gå hen, og dermod er konkurrencesitautionen intakt.

“Men vi er nødt til at undersøge det, når de kunder, som vi er ude at tale med, fortæller, at de er bekymrede. Ellers gør vi ikke vores arbejde ordentligt,” siger han til Computerworld.

Dominans i Aarhus-området

Også en anden ting trak tiden ud, nemlig det fusionerede selskabs dominans i Aarhus-området.

Konkurrencerådet under Konkurrencestyrelsen meddelte onsdag, at det har haft ‘betænkeligheder’ ved fusionsplanerne.

Konkret har bekymringerne handlet om, hvorvidt en fusion mellem de to selskaber ville ‘hæmme konkurrencen om salg af plads i datacentre i Aarhus-området betydeligt.’

Nianet ejer et datacenter i Aarhus og et i Skanderborg tæt på Aarhus, mens GlobalConnect ejer et stort datacenter i Aarhus.

Mange virksomheder går op i latency, når de køber plads i datacentre. Det betyder, at de ofte vil prioritere datacentre i deres nærområde, og en fusion ville gøre de fusionerede selskaber til en særdeles tung spiller i Aarhus-området med en lokal markedsandel på op mod 80 procent.

Derfor har Konkurrencestyrelsen krævet, at Nianets datacentre i Aarhus-området skal sælges.

Det har Nianet og GlobalConnect accepteret. De to selskaber har givet bindende tilsag, som det hedder, om at sælge den pågældende del af Nianet.

Men processen har taget tid.

De to fiberselskaber indgik fusionsaftalen helt tilbage i juni 2017.

Det kan du læse mere om her: Kæmpe dansk it-opkøb: Fiber- og hostingselskabet GlobalConnect køber Nianet

Her blev det aftalt, at kapitalfonden EQT skulle købe Nianet af de 14 energiselskaber, som dengang ejede selskabet, og fusionere selskabet med GlobalConnect, som EQT også ejer.

Siden har processen ligget stille, og det har skabt nogen frustation hos de to selskaber, der mens Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har undersøgt sagen ikke har måtte tale sammen eller lægge planer og strategier.

Men Søren Rasmussen siger, at Konkurrencestyrelsen ikke har været 11 måneder om at træffe en afgørelse. Desuden er han godt tilfreds med forløbet omkring fusionen.

“Det kan godt være, at det er 11 måneder siden, at de har indgået en aftale, det skal jeg ikke kunne sige. Men fra at de indgår i en aftale til at vi får den anmeldt og får alle oplysninger, der går der en rum tid,” forklarer han og fortæller, at konkurrencestyrelsen reelt har været i gang med sagsbehandlingen siden november sidste år, hvor man havde alle de nødvendige oplysninger.

“Jeg ved godt, at der er nogle i markedet, der har villet give indtrykket af at vi har nøglet og været langsomme. Men det er jo ikke fordi, at vi bevidst trækker noget i langdrag. Tværtimod.”

Sammen vil GlobalConnect og Nianet have en omsætning i omegnen af en milliard kroner og mere end 400 medarbejdere.

Du finder hele Konkurrencerådets afgørelse i sagen her: Konkurrencerådets afgørelse af 30. maj 2018: GlobalConnects køb af Nianet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

PensionDanmark

AI Automation Engineer

Københavnsområdet

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

Quadsat ApS

Software Developer

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job