Apple løfter sløret for nye produkter om få timer på WWDC 2018 (og det tegner til at blive en smule kedeligt)

ComputerViews: Alt tegner til, at Apples store produktpræsentation i aften på WWDC 2018 bliver en tam affære. Men nu får vi jo se.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

ComputerViews: Apples store udvikler-konference, WWDC, plejer at være noget af et tilløbsstykke, da det er er her, at Apple typisk løfter sløret for kommende produkter.

Men du bør nok sænke forventningsniveauet til WWDC 2018, der åbnes om få timer.

For der er ikke lagt op til noget særligt.

Faktisk er der lagt op til, at WWDC 2018 bliver usædvanlig kedelig med nogle softwareopdateringer som hotteste nyheder.

Sådan lyder det i hvert fald fra nyhedsbureauet Bloombergs Mark Gurman, der med sine tætte kontakter i Apple sjældent skyder helt forbi - og som nogen mener, at ellers så diskrete Apple ligefrem bruger til at få lækket nyheder.

Ifølge ham kan vi godt glemme alt om nye MacBook-computere og iPads i aften. Grund: Apple er ikke klar, og de pågældende nye maskiner er ikke færdigt-udviklede endnu.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau tyder meget ligeledes på, at Apple heller ikke er klar med nye versioner af de stadigt nye AirPods, HomePod eller iPhone (hvor Apple angiveligt arbejder på en iPhone SE 2.)

Så er der softwaren tilbage

Istedet kommer WWDC 2018 til at fokusere på augmented reality, såkaldte time management tools og digital sundhed samt de ‘sædvanlige sneak peeks på den næste macOS, iOS, watchOS og tvOS,’ som det hedder.

“Med indtil videre blot én ny produkt-annoncering i 2018 - den nye 9,7 tommer iPad med Pencil-understøttelse - vil Apple-fans nok blive skuffede, når keynoten er slut mandag,” skriver nyhedsbureauet.

Men sådan bør Apple-fans ikke tænke, hedder det endvidere.

For det er en god ting, hvis dette års WWDC viser sig at være næsten tømt for hardware-nyheder.

For selskabet har brug for at lette foden en smule fra udviklings-speederen og istedet begynde at fokusere lidt på selskabets mest loyale tilhængere.

“Apple har brug for at holde sig til software-opdateringer for at begynde at få alting tilbage på sporet,” hedder det.

WWDC vil på den måde komme til at fokusere på udviklernes behov: Kits, API’er, SDK’er og lignende til udviklerne. Og masser af Siri. Men altså nok ikke så meget hardware.

Computerworld følger slagets gang mandag aften. Måske tager Bloomberg fejl. Nu får vi se.

Hvad tror du, at der er på vej? Giv dit besyv med i debatfeltet herunder.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics