Apple løfter sløret for nye produkter om få timer på WWDC 2018 (og det tegner til at blive en smule kedeligt)

ComputerViews: Alt tegner til, at Apples store produktpræsentation i aften på WWDC 2018 bliver en tam affære. Men nu får vi jo se.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

ComputerViews: Apples store udvikler-konference, WWDC, plejer at være noget af et tilløbsstykke, da det er er her, at Apple typisk løfter sløret for kommende produkter.

Men du bør nok sænke forventningsniveauet til WWDC 2018, der åbnes om få timer.

For der er ikke lagt op til noget særligt.

Faktisk er der lagt op til, at WWDC 2018 bliver usædvanlig kedelig med nogle softwareopdateringer som hotteste nyheder.

Sådan lyder det i hvert fald fra nyhedsbureauet Bloombergs Mark Gurman, der med sine tætte kontakter i Apple sjældent skyder helt forbi - og som nogen mener, at ellers så diskrete Apple ligefrem bruger til at få lækket nyheder.

Ifølge ham kan vi godt glemme alt om nye MacBook-computere og iPads i aften. Grund: Apple er ikke klar, og de pågældende nye maskiner er ikke færdigt-udviklede endnu.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau tyder meget ligeledes på, at Apple heller ikke er klar med nye versioner af de stadigt nye AirPods, HomePod eller iPhone (hvor Apple angiveligt arbejder på en iPhone SE 2.)

Så er der softwaren tilbage

Istedet kommer WWDC 2018 til at fokusere på augmented reality, såkaldte time management tools og digital sundhed samt de ‘sædvanlige sneak peeks på den næste macOS, iOS, watchOS og tvOS,’ som det hedder.

“Med indtil videre blot én ny produkt-annoncering i 2018 - den nye 9,7 tommer iPad med Pencil-understøttelse - vil Apple-fans nok blive skuffede, når keynoten er slut mandag,” skriver nyhedsbureauet.

Men sådan bør Apple-fans ikke tænke, hedder det endvidere.

For det er en god ting, hvis dette års WWDC viser sig at være næsten tømt for hardware-nyheder.

For selskabet har brug for at lette foden en smule fra udviklings-speederen og istedet begynde at fokusere lidt på selskabets mest loyale tilhængere.

“Apple har brug for at holde sig til software-opdateringer for at begynde at få alting tilbage på sporet,” hedder det.

WWDC vil på den måde komme til at fokusere på udviklernes behov: Kits, API’er, SDK’er og lignende til udviklerne. Og masser af Siri. Men altså nok ikke så meget hardware.

Computerworld følger slagets gang mandag aften. Måske tager Bloomberg fejl. Nu får vi se.

Hvad tror du, at der er på vej? Giv dit besyv med i debatfeltet herunder.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Flådeprogrammets Program Management Office søger en Risk Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS