Avis: Facebook udleverer brugerdata til Apple, Microsoft, Samsung og mange andre hardware-producenter

Facebook har aftaler om udlevering af brugerdata med hele 60 hardware-selskaber inklusive Microsoft, Apple og Samsung.

Artikel top billede

Facebook har haft overvågningsaftaler med mindst 60 hardware-selskaber om udlevering af forskellige former for brugerdata, skriver New York Times.

Ifølge avisen har Facebook haft aftaler med blandt andre Microsoft, Apple, Samsung og Blackberry, som har modtaget store mængder brugerdata fra Facebook.

Ifølge avisen indebar aftalerne også, at de pågældende selskaber kunne få data på Facebook-brugernes venner.

I artiklen Facebook gave device-makers deep access to data on users and friends skriver New York Times, at aftalerne blev indgået på grund af Facebooks bestræbelser på at blive verdens førende social media-service.

Aftalerne skulle ifølge avisen været indgået i løbet af de seneste 10 år, og de første blev således indgået før Facebooks app var bredt tilgængelig.

“Partnerskaberne rejser bekymringer om selskabets [Facebooks, red] privacy-beskyttelse og compliance,” skriver avisen.

“Facebook gav device-virksomhederne adgang til data på brugernes venner uden deres eksplicitte samtykke - selv efter, at det havde bedyret, at det ikke længere ville dele denne type data,” hedder det.

Ifølge den amerikanske avis er langt de fleste af de pågældende aftaler stadigt gældende, selv om Facebook begyndte at drosle ned for dem nogle måneder siden i kølvandet på Cambridge Analytica-skandalen.

Sikkerhedseksperten Serge Egelman siger til avisen, at det godt kan være, at man tror, at man kan have tillid til Facebook og producenten af den enhed, som man anvender.

“Problemet er bare, at mere og mere data bliver indsamlet via enheden. Og hvis denne data kan tilgås fra apps på enheden, så skaber det alvorlige privacy- og sikkerheds-ricisi.”

Læs også:

Facebook svinger med leen: Suspenderer 200 apps for datamisbrug

Nørgaard: Hele Facebook-skandalen er startet af fødevareindustrien

41.000 danskere har fået lænset Facebook-oplysninger: Med dette værktøj kan du se, om du eller dine venner er ramt

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse