Avis: Facebook udleverer brugerdata til Apple, Microsoft, Samsung og mange andre hardware-producenter

Facebook har aftaler om udlevering af brugerdata med hele 60 hardware-selskaber inklusive Microsoft, Apple og Samsung.

Artikel top billede

Facebook har haft overvågningsaftaler med mindst 60 hardware-selskaber om udlevering af forskellige former for brugerdata, skriver New York Times.

Ifølge avisen har Facebook haft aftaler med blandt andre Microsoft, Apple, Samsung og Blackberry, som har modtaget store mængder brugerdata fra Facebook.

Ifølge avisen indebar aftalerne også, at de pågældende selskaber kunne få data på Facebook-brugernes venner.

I artiklen Facebook gave device-makers deep access to data on users and friends skriver New York Times, at aftalerne blev indgået på grund af Facebooks bestræbelser på at blive verdens førende social media-service.

Aftalerne skulle ifølge avisen været indgået i løbet af de seneste 10 år, og de første blev således indgået før Facebooks app var bredt tilgængelig.

“Partnerskaberne rejser bekymringer om selskabets [Facebooks, red] privacy-beskyttelse og compliance,” skriver avisen.

“Facebook gav device-virksomhederne adgang til data på brugernes venner uden deres eksplicitte samtykke - selv efter, at det havde bedyret, at det ikke længere ville dele denne type data,” hedder det.

Ifølge den amerikanske avis er langt de fleste af de pågældende aftaler stadigt gældende, selv om Facebook begyndte at drosle ned for dem nogle måneder siden i kølvandet på Cambridge Analytica-skandalen.

Sikkerhedseksperten Serge Egelman siger til avisen, at det godt kan være, at man tror, at man kan have tillid til Facebook og producenten af den enhed, som man anvender.

“Problemet er bare, at mere og mere data bliver indsamlet via enheden. Og hvis denne data kan tilgås fra apps på enheden, så skaber det alvorlige privacy- og sikkerheds-ricisi.”

Læs også:

Facebook svinger med leen: Suspenderer 200 apps for datamisbrug

Nørgaard: Hele Facebook-skandalen er startet af fødevareindustrien

41.000 danskere har fået lænset Facebook-oplysninger: Med dette værktøj kan du se, om du eller dine venner er ramt

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS