Danmarks bedste CIO færdig hos Rambøll: "Jeg er ikke skuffet. Det er en del af jobbet, at man kan havne i en situation, hvor vejen ender blindt"

Rambølls Torben Kjær blev Årets CIO 2017. Men nu er det slut med at arbejde for Rambøll. "Jeg er ikke skuffet. Det er en del af jobbet, at man kan havne i en situation, hvor vejen ender blindt," siger han til Computerworld.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen

Premium Kun for abonnenter
En af dansk it's mest prominente CIO's kvitter sit job hos Rambøll. Og der ligger ingen planer klar for ham.

Sidste år kårede vi på Computerworld Torben Kjær til Danmarks dygtigste it-chef, efter at han havde gennemført en voldsom omstilling af ingeniørgigantens it.

Læs mere om det her: Vinder af Årets CIO 2017: Her er Danmarks bedste CIO

Men nu stopper han altså hos Rambøll. Det fortæller Torben Kjær til Computerworld.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS