EU-Kommissionen truer Google med milliardbøde: Android er konkurrenceforvridende

Konkurrencekommissær Margrethe Vestager vil i de kommende uger komme med en afgørelse, der kan give Google endnu en økonomisk lussing.

Artikel top billede

Kampen mellem EU og den amerikanske søgegigant Google spidser til.

Denne gang er det selskabets misbrug af Androids markedsposition på smartphone-markedet, der skal ophøre, mener EU kommissionen. Det skriver Financial Times.

EU’s konkurrencekommissær, Margrethe Vestager, vil i de kommende uger komme med et bødeforlæg til software-selskabet – et træk som ifølge kilder tæt på forløbet, vil blive det mest omsiggribende regulatoriske indgreb mod Googles forretningsmodel.

Bødens størrelse er fortsat ukendt.

De gældende regler giver dog kommissionen hjemmel til at uddele bøder på op til 10 procent af selskabets globale omsætning. Strafferammen kan betyde, at Google må se en bøde på op til 11 milliarder dollar, knap 70 milliarder kroner, i øjnene.

Læs også: Stor international uenighed om at beskatte internationale tech-giganter

Den gængse praksis er dog, at kommissionen kommer til bøder i den lavere del spektret.

Afgørelsen vil betyde endnu en optrapning af kampen mellem Google og Europa Kommissionen, som sidstnævnte indledte tilbage i 2010. Den første sag var rettet mod Googles forfordeling af konkurrerende prissammenlignings-tjenester på selskabets søgeplatform. Sagen endte i en bøde til Google på 2,4 milliarder Euro, knap 18 milliarder kroner.

Google befinder sig i de europæiske konkurrencemyndigheder søgelys i en tredje sag, hvor selskabets anklages for at udelukke konkurrenter fra de hjemmesider, der benytter Googles søgetjenester.

Selskabet afviser til Financial Times, at det har ageret forkert, men noterer, at EU Kommissionen ikke har tænkt sig at standse deres undersøgelse eller at søge forlig.

Se også: Her er forslaget: Sådan vil EU skrue ny digital skat sammen og stoppe it-giganternes skattefiduser

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S