EU-Kommissionen truer Google med milliardbøde: Android er konkurrenceforvridende

Konkurrencekommissær Margrethe Vestager vil i de kommende uger komme med en afgørelse, der kan give Google endnu en økonomisk lussing.

Artikel top billede

Kampen mellem EU og den amerikanske søgegigant Google spidser til.

Denne gang er det selskabets misbrug af Androids markedsposition på smartphone-markedet, der skal ophøre, mener EU kommissionen. Det skriver Financial Times.

EU’s konkurrencekommissær, Margrethe Vestager, vil i de kommende uger komme med et bødeforlæg til software-selskabet – et træk som ifølge kilder tæt på forløbet, vil blive det mest omsiggribende regulatoriske indgreb mod Googles forretningsmodel.

Bødens størrelse er fortsat ukendt.

De gældende regler giver dog kommissionen hjemmel til at uddele bøder på op til 10 procent af selskabets globale omsætning. Strafferammen kan betyde, at Google må se en bøde på op til 11 milliarder dollar, knap 70 milliarder kroner, i øjnene.

Læs også: Stor international uenighed om at beskatte internationale tech-giganter

Den gængse praksis er dog, at kommissionen kommer til bøder i den lavere del spektret.

Afgørelsen vil betyde endnu en optrapning af kampen mellem Google og Europa Kommissionen, som sidstnævnte indledte tilbage i 2010. Den første sag var rettet mod Googles forfordeling af konkurrerende prissammenlignings-tjenester på selskabets søgeplatform. Sagen endte i en bøde til Google på 2,4 milliarder Euro, knap 18 milliarder kroner.

Google befinder sig i de europæiske konkurrencemyndigheder søgelys i en tredje sag, hvor selskabets anklages for at udelukke konkurrenter fra de hjemmesider, der benytter Googles søgetjenester.

Selskabet afviser til Financial Times, at det har ageret forkert, men noterer, at EU Kommissionen ikke har tænkt sig at standse deres undersøgelse eller at søge forlig.

Se også: Her er forslaget: Sådan vil EU skrue ny digital skat sammen og stoppe it-giganternes skattefiduser

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Banedanmark

    Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS