Netcompany-aktien tordner i vejret efter børsdebut

Netcompany-aktien skyder torsdag morgen i vejret med raket-fart, og virksomheden har i skrivende stund en markedsværdi på mere end9,5 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

Kursen på Netcompany-aktien, der netop har fået sin debut på Københavns Fondsbørs, tordner torsdag morgen i vejret.

Udbudskursen for aktien blev fastsat til 155 kroner, men allerede i de første minutter efter åbnings-gong-gongen lød på fondsbørsen, blev aktien handlet til kurs 181.

I skrivende stund har aktien været handlet i knap 45 minutter, og nu ligger kursen på 190 kroner.

Det svarer til at Netcompany i skrivende stund har en markedsværdi på 9,54 milliarder danske kroner.

Netcompany brager frem som leverandør til offentlige: Tredobler omsætningen og nærmer sig en halv millard kroner årligt

Danske Netcompany blev i 1999 stiftet af André Rogaczewski, Claus Jørgensen og Carsten Gomard, der allerede før børsnoteringen har tjent styrtende på virksomheden.

Så sent som i 2015 solgte stifterne havldelen af selskabet til den norske kapitalfond FSN for 1,1 milliarder kroner, og Computerworld har tidligere vurderet, at de tre stiftere efter børsnoteringen hver især har tjent en halv milliard kroner på Netcompany-eventyret.

Læs mere her
Tredje gang de tre stiftere sælger Netcompany: Så meget har de scoret på at sælge selskabet

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura