Morgen-briefing: Continental forbyder alle medarbejdere at anvende Snapchat og WhatsApp / Zalando åbner for 18 dages kredit / Fusion skaber ny robot-satsning i Odense / CEO i Verizon stopper

Continental forbyder alle medarbejdere at anvende Snapchat og WhatsApp. Zalando åbner for 18 dages kredit. Fusion skaber ny robot-satsning i Odense. CEO i Verizon stopper.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne mandag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Continental forbyder alle medarbejdere at anvende Snapchat og WhatsApp

Tyske Continental forbyder alle sin medarbejdere at anvende Snapchat og WhatsApp på deres firma-telefoner, meddeler selskabet her.

Selskabets ledelse er bekymret over beskyttelsen af ikke mindst de kontakt-data, som medarbejderne gemmer på deres telefoner.

“Tjenesterne [Snapchat og WhatsApp, red] har mangler, når det gælder data-beskyttelse, da de tilgår brugernes private og nogle gange fortrolige data,” lyder det fra Continental.

Zalando åbner for 18 dages kredit

Den tyske e-handelsbutik Zalando åbner for 18 dages kredit til kunderne. Det betyder, at man nu kan skrive tøj hjem, prøve det og eventuelt sende det retur uden at man er nødt til at lægge penge ud, skriver Børsen.

Ifølge avisen bliver omkring halvdelen al tøj købt i butikken returneret i dag, og det har i lang tid været gratis at returnere varer.

“Det er en del af vores forretning, og når vi har en stor returprocent, så viser det, at folk har forstået konceptet. I en fysisk butik prøver du jo også varerne,” siger nordiske direktør Kenneth Melchior til avisen.

Fusion skaber ny robot-satsning i Odense

Den tidligere topchef i Universal Robots, Enrico Krog Iversen, vil fusionere de tre små robotfirmaer On Robot (Danmark), Optoforce (Ungarn) og Perception Robotics (USA), skriver Børsen.

Den nye virksomhed sigter efter en omsætning på to milliarder kroner i 2023 og får hovedsæde i Odense under navnet On Robot.

“Der er simpelthen nogle markedsmæssige muligheder og interne synergier, som det giver mening at høste. De enkelte selskaber fortsætter med selvstændig udvikling og produktion. Men vi sørger for, at kollegerne taler sammen, for der er ingen grund til at udvikle de samme ting tre gange," siger han til avisen.

CEO i Verizon stopper

Topchef i den amerikanske telegigant Verizon, Lowell McAdam, stopper i selskabet og afløses af svenskeren Hans Vestberg, der i 17 år var CEO i Ericsson. Hans Vestberg tiltrådte som CFO i Verizon i foråret 2017.

Vestberg har stået i spidsen for Erisson udrulning af 4G LTE og selskabets planer 5G-planer.

Flere amerikanske erhvervsmedier skriver, at valget af ham indikerer, at Verizon vil satse på trådløs teknologi fremfor film og underholdning som flere af de rivalerne.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S