KL ramt af kæmpehack - 40.000 danskeres data lækket

KL blev for to uger siden ramt af et kæmpe hackerangreb, der først blev opdaget 10 dage senere.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KL blev for to uger siden ramt af et stort hackerangreb, der har ført til, at data på ikke mindre end 40.000 danskere har ligget offentligt tilgængeligt på nettet.

Det drejer sig om data som navn, stilling, arbejdsplads, mailadresse, telefonnummer samt password til kl.dk og brugerforummet Dialogportalen.

Alle oplysningerne har i de seneste par uger været til salg på internettet, og KL blev først opmærksom på problemet, da Rigspolitiet gjorde opmærksom på det.

De 40.000 danskeres data har ligget i en database hos KL, som ikke har været krypteret.

KL understreger, at der ikke er tale om personfølsomme oplysninger som cpr-numre, bankoplysninger eller lignende.

“Vi har nulstillet alle adgangskoder til KL.dk og Dialogportalen og retter nu henvendelse til alle brugere. Vi havde også allerede for to måneder siden – inden vi blev opmærksomme på dette hackerangreb – en gennemgang med vores it-sikkerhedsleverandør, som førte til en række forslag til forbedringer, som vi alle har indført og dermed hævet vores sikkerhedsniveau væsentligt,” meddeler KL’s kommmunikationschef Ida Thuesen.

KL vil nu have en redegørelse fra organisationens systemleverandør om grunden til, at de 40.000 danskeres data ikke har været krypteret.

Sikkerhedsekspert Peter Kruse fra CSIS siger til DR, at angrebet er helt klassisk, og at han ikke kan forstå, at en stor organisation som KL ikke har sikret sig bedre.

"Det er problematisk, at så nemme indbrud kan foregå. Her er der ikke tale om 'rigtig' hackeraktivitet. Det er formentlig unge mennesker, som bare sidder og leger," siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen