"Så sender vi et link til ham med en faktura på 44.000 dollar om året. What’s not to like?"

"Så sender vi et link til ham med en faktura på 44.000 dollar om året. What’s not to like?"

Artikel top billede

Vi er stort set lige landet i USA, og på den tredje dag er der et selskab med 1000 ansatte, der går ind på vores hjemmeside for at downloade vores gratisversion, Logpoint Free.

Som vi plejer, skriver vi 'tak fordi du har downloadet – er der noget vi kan hjælpe med'?

Han vil gerne lige have en kort demonstration på tre kvarter, hvor vi gennemgår projektet.

Derefter har vi en mailkorrespondance på to til tre mails vedrørende priserne, og så kommer der bare en mail, hvor der står, at han gerne vil bestille.

Så sender vi et link til ham med en faktura på 44.000 dollar om året. What’s not to like?

Det er in the middle of nowhere – North Dakota.

Fra den første kontakt til ordren er lukket, går der tre dage, og det er en ordre på 250.000 kroner om året.

Det viser bare, at det tager mellem ni og tolv måneder at sælge SIEM-systemer til en ny kunde, der ikke har et system i forvejen, men man kan altså sælge SIEM til kunder, der ved, hvad SIEM er, på bare tre dage.

Jesper Zerlang, administrerende direktør hos Logpoint, der netop har åbnet et kontor i Boston.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,