"Så sender vi et link til ham med en faktura på 44.000 dollar om året. What’s not to like?"

"Så sender vi et link til ham med en faktura på 44.000 dollar om året. What’s not to like?"

Artikel top billede

Vi er stort set lige landet i USA, og på den tredje dag er der et selskab med 1000 ansatte, der går ind på vores hjemmeside for at downloade vores gratisversion, Logpoint Free.

Som vi plejer, skriver vi 'tak fordi du har downloadet – er der noget vi kan hjælpe med'?

Han vil gerne lige have en kort demonstration på tre kvarter, hvor vi gennemgår projektet.

Derefter har vi en mailkorrespondance på to til tre mails vedrørende priserne, og så kommer der bare en mail, hvor der står, at han gerne vil bestille.

Så sender vi et link til ham med en faktura på 44.000 dollar om året. What’s not to like?

Det er in the middle of nowhere – North Dakota.

Fra den første kontakt til ordren er lukket, går der tre dage, og det er en ordre på 250.000 kroner om året.

Det viser bare, at det tager mellem ni og tolv måneder at sælge SIEM-systemer til en ny kunde, der ikke har et system i forvejen, men man kan altså sælge SIEM til kunder, der ved, hvad SIEM er, på bare tre dage.

Jesper Zerlang, administrerende direktør hos Logpoint, der netop har åbnet et kontor i Boston.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S