Her kan det nye Microsoft Office afprøves – Microsoft lover, at det er hurtigere og enklere

Nu kan du prøve kræfter med den nye version af Microsoft Word og dennes hurtige og enkle interface.

Artikel top billede

Microsofts populære Office-pakke står overfor et omsiggribende re-design – Word, Excel, Outlook, Powerpoint og kontorløsningens øvrige programmer får et enklere udtryk som Microsoft døber’ Fluent Design’.

Fra i dag af kan det nye look afprøves på web-versionen af Microsoft Word. Den kan hermed prøves af på Office.com.

Det er en forsættelse af Windows 10 interface, som bringes til kontorpakken.

Se også: Microsoft lancerer preview-udgave af Office 2019

Værktøjsbjælken for oven er blevet forenklet og byder samtidigt på tydeligere ikoner og nye animationer.

Samtidig er både program og interface optimeret, så det starter hurtigere, mens der kvikt kan skiftes mellem faner og værktøjer.

Er der flere brugere om samme dokument, vil avatarer for de enkelte brugere dukke op og særskilte farver vil indikere, hvem der arbejder med hvad.

Ønsker du at genfinde det klassiske kontrolpanels øvrige funktioner, vil disse dukke op, ved et klik på et ikon på siden af bjælken.

Led i en større udrulning

Mens det nye Word kan prøves af fra i dag, vil andre programmer i kontorpakken se frem til en ligenende opdatering i de kommende uger og måneder.

Outlook til Windows og web vil få den nye Fluent-interface i juli måned. Ved samme lejlighed vil mail-app’en fremover bedre kunne foreslå kontakter og møder, mens søgefunktionen er revideret.

Kerneapplikationer som Word, Excel og Powerpoint til Windows vil følge på et senere tidspunkt, skriver The Verge. Her handler det først og fremmest for Microsoft at sikre sig, at brugernes indlærte vaner forstyrres mindst muligt at det nye interface.

Læs også: Microsofts Office 2019 vil kun virke på Windows 10: Skal presse virksomhederne væk fra Windows 7

Herunder kan du se Microsofts introduktion af, hvordan det nye Office vil tage sig ud:

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job