Her kan det nye Microsoft Office afprøves – Microsoft lover, at det er hurtigere og enklere

Nu kan du prøve kræfter med den nye version af Microsoft Word og dennes hurtige og enkle interface.

Artikel top billede

Microsofts populære Office-pakke står overfor et omsiggribende re-design – Word, Excel, Outlook, Powerpoint og kontorløsningens øvrige programmer får et enklere udtryk som Microsoft døber’ Fluent Design’.

Fra i dag af kan det nye look afprøves på web-versionen af Microsoft Word. Den kan hermed prøves af på Office.com.

Det er en forsættelse af Windows 10 interface, som bringes til kontorpakken.

Se også: Microsoft lancerer preview-udgave af Office 2019

Værktøjsbjælken for oven er blevet forenklet og byder samtidigt på tydeligere ikoner og nye animationer.

Samtidig er både program og interface optimeret, så det starter hurtigere, mens der kvikt kan skiftes mellem faner og værktøjer.

Er der flere brugere om samme dokument, vil avatarer for de enkelte brugere dukke op og særskilte farver vil indikere, hvem der arbejder med hvad.

Ønsker du at genfinde det klassiske kontrolpanels øvrige funktioner, vil disse dukke op, ved et klik på et ikon på siden af bjælken.

Led i en større udrulning

Mens det nye Word kan prøves af fra i dag, vil andre programmer i kontorpakken se frem til en ligenende opdatering i de kommende uger og måneder.

Outlook til Windows og web vil få den nye Fluent-interface i juli måned. Ved samme lejlighed vil mail-app’en fremover bedre kunne foreslå kontakter og møder, mens søgefunktionen er revideret.

Kerneapplikationer som Word, Excel og Powerpoint til Windows vil følge på et senere tidspunkt, skriver The Verge. Her handler det først og fremmest for Microsoft at sikre sig, at brugernes indlærte vaner forstyrres mindst muligt at det nye interface.

Læs også: Microsofts Office 2019 vil kun virke på Windows 10: Skal presse virksomhederne væk fra Windows 7

Herunder kan du se Microsofts introduktion af, hvordan det nye Office vil tage sig ud:

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura