Her kan det nye Microsoft Office afprøves – Microsoft lover, at det er hurtigere og enklere

Nu kan du prøve kræfter med den nye version af Microsoft Word og dennes hurtige og enkle interface.

Artikel top billede

Microsofts populære Office-pakke står overfor et omsiggribende re-design – Word, Excel, Outlook, Powerpoint og kontorløsningens øvrige programmer får et enklere udtryk som Microsoft døber’ Fluent Design’.

Fra i dag af kan det nye look afprøves på web-versionen af Microsoft Word. Den kan hermed prøves af på Office.com.

Det er en forsættelse af Windows 10 interface, som bringes til kontorpakken.

Se også: Microsoft lancerer preview-udgave af Office 2019

Værktøjsbjælken for oven er blevet forenklet og byder samtidigt på tydeligere ikoner og nye animationer.

Samtidig er både program og interface optimeret, så det starter hurtigere, mens der kvikt kan skiftes mellem faner og værktøjer.

Er der flere brugere om samme dokument, vil avatarer for de enkelte brugere dukke op og særskilte farver vil indikere, hvem der arbejder med hvad.

Ønsker du at genfinde det klassiske kontrolpanels øvrige funktioner, vil disse dukke op, ved et klik på et ikon på siden af bjælken.

Led i en større udrulning

Mens det nye Word kan prøves af fra i dag, vil andre programmer i kontorpakken se frem til en ligenende opdatering i de kommende uger og måneder.

Outlook til Windows og web vil få den nye Fluent-interface i juli måned. Ved samme lejlighed vil mail-app’en fremover bedre kunne foreslå kontakter og møder, mens søgefunktionen er revideret.

Kerneapplikationer som Word, Excel og Powerpoint til Windows vil følge på et senere tidspunkt, skriver The Verge. Her handler det først og fremmest for Microsoft at sikre sig, at brugernes indlærte vaner forstyrres mindst muligt at det nye interface.

Læs også: Microsofts Office 2019 vil kun virke på Windows 10: Skal presse virksomhederne væk fra Windows 7

Herunder kan du se Microsofts introduktion af, hvordan det nye Office vil tage sig ud:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos