Apple spænder ben for politiet: Gør værktøj til at få adgang til iPhone-data ubrugeligt

Det skal være sværere for politifolk at få adgang til indholdet på folks telefoner. Sådan lyder det nu fra Apple der vil ændre indstillingerne på selskabets iPhones så poltiet for sværere ved at få adgang til telefonens data.

Artikel top billede

Apple vil nu gøre det sværere for politiet at få adgang til brugernes data på Apples iPhones.

Det sker ved at ændre i indstillingerne så de værktøjer politiet i dag bruger til at få adgang til telefonernes data bliver ubrugelige.

Det skriver Reuters.

Det amerikanske techselskab siger til Reuters, at det er for at beskytte brugerne, særligt i lande, hvor telefoner hurtigt bliver konfiskeret af politiet eller kriminelle.

USB-port skal blive ubruglig

Det øget beskyttelse af Iphone-brugerne skal ske ved at afbryde al kommunikation gennem USB-porten, hvis ikke telefonen har været låst op i en time.

Ifølge Reuters er det sådan politiet i dag kommer uden om, hvor mange forsøg man har til at gætte koden, før iPhonen fryser og ikke længere kan låses op.

“Vi styrker konstant sikkerheden for alle Appleprodukter for at hjælpe vores brugere mod hackere, identitetstyve og andre, der forsøger at få adgang til dere personlige data,” siger en repræsentant fra Apple til Reuters.

Læs også: Her er et udpluk af de mange metoder Facebook bruger til at høste dine data

Apple fortæller desuden at man vil beskytte kunder, der er undlagt færre juridiske rettigheder end det er tilfældet i USA.

Derudover har det amerikanske it-selskab også noteret sig, at den samme metode også bliver brugt af hackere og udenlandske spioner, som man gerne vil holde ude af iPhone-brugernes personlige data.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S