Apple spænder ben for politiet: Gør værktøj til at få adgang til iPhone-data ubrugeligt

Det skal være sværere for politifolk at få adgang til indholdet på folks telefoner. Sådan lyder det nu fra Apple der vil ændre indstillingerne på selskabets iPhones så poltiet for sværere ved at få adgang til telefonens data.

Artikel top billede

Apple vil nu gøre det sværere for politiet at få adgang til brugernes data på Apples iPhones.

Det sker ved at ændre i indstillingerne så de værktøjer politiet i dag bruger til at få adgang til telefonernes data bliver ubrugelige.

Det skriver Reuters.

Det amerikanske techselskab siger til Reuters, at det er for at beskytte brugerne, særligt i lande, hvor telefoner hurtigt bliver konfiskeret af politiet eller kriminelle.

USB-port skal blive ubruglig

Det øget beskyttelse af Iphone-brugerne skal ske ved at afbryde al kommunikation gennem USB-porten, hvis ikke telefonen har været låst op i en time.

Ifølge Reuters er det sådan politiet i dag kommer uden om, hvor mange forsøg man har til at gætte koden, før iPhonen fryser og ikke længere kan låses op.

“Vi styrker konstant sikkerheden for alle Appleprodukter for at hjælpe vores brugere mod hackere, identitetstyve og andre, der forsøger at få adgang til dere personlige data,” siger en repræsentant fra Apple til Reuters.

Læs også: Her er et udpluk af de mange metoder Facebook bruger til at høste dine data

Apple fortæller desuden at man vil beskytte kunder, der er undlagt færre juridiske rettigheder end det er tilfældet i USA.

Derudover har det amerikanske it-selskab også noteret sig, at den samme metode også bliver brugt af hackere og udenlandske spioner, som man gerne vil holde ude af iPhone-brugernes personlige data.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura