Apple spænder ben for politiet: Gør værktøj til at få adgang til iPhone-data ubrugeligt

Det skal være sværere for politifolk at få adgang til indholdet på folks telefoner. Sådan lyder det nu fra Apple der vil ændre indstillingerne på selskabets iPhones så poltiet for sværere ved at få adgang til telefonens data.

Artikel top billede

Apple vil nu gøre det sværere for politiet at få adgang til brugernes data på Apples iPhones.

Det sker ved at ændre i indstillingerne så de værktøjer politiet i dag bruger til at få adgang til telefonernes data bliver ubrugelige.

Det skriver Reuters.

Det amerikanske techselskab siger til Reuters, at det er for at beskytte brugerne, særligt i lande, hvor telefoner hurtigt bliver konfiskeret af politiet eller kriminelle.

USB-port skal blive ubruglig

Det øget beskyttelse af Iphone-brugerne skal ske ved at afbryde al kommunikation gennem USB-porten, hvis ikke telefonen har været låst op i en time.

Ifølge Reuters er det sådan politiet i dag kommer uden om, hvor mange forsøg man har til at gætte koden, før iPhonen fryser og ikke længere kan låses op.

“Vi styrker konstant sikkerheden for alle Appleprodukter for at hjælpe vores brugere mod hackere, identitetstyve og andre, der forsøger at få adgang til dere personlige data,” siger en repræsentant fra Apple til Reuters.

Læs også: Her er et udpluk af de mange metoder Facebook bruger til at høste dine data

Apple fortæller desuden at man vil beskytte kunder, der er undlagt færre juridiske rettigheder end det er tilfældet i USA.

Derudover har det amerikanske it-selskab også noteret sig, at den samme metode også bliver brugt af hackere og udenlandske spioner, som man gerne vil holde ude af iPhone-brugernes personlige data.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car