Microsoft tager kampen op mod Amazon: Ny teknologi skal fjerne køerne i supermarkeder

Amazon er snart ikke længere alene om at have supermarkeder, hvor du ikke skal stå i kø for at betale for dine vare. Microsoft er også i gang med at udvikle ny teknologi, der skal fjerne køerne i supermarkederne.

Artikel top billede

Microsoft tager nu konkurrencen op mod Amazon om fuldautomatiske supermarkeder.

Den amerikanske it-gigant er nemlig ved at udvikle en ny teknologi, der skal fjerne køerne i supermarkederne.

Det skriver Reuters.

Microsoft er ifølge nyhedsbeurauet ved at udvikle systemer, der kan registrere, hvilke varer kunden putter ned i vognen.

It-giganten skulle allerede have en aftale med den amerikanske supermarkedskæde Wallmart om at indføre det nye system.

Dermed tager selskabet konkurrencen op med Amazon der siden begyndelsen af året har haft et fuldautomatisk supermarked, hvor kunderne ikke behøvede at stå i kø for at få scannet deres varer.

Dermed kan flere butikker også se frem til at kunne bruge Microsofts nye system til at tage kampen op mod Amazons Amazon Go butikker.

Det kan du læse mere om her: Test: Så skræmmende nemt og effektivt er det at handle i Amazons fuldautomatiske Go-supermarked

Amazon har allerede åbnet sit eget supermarked helt uden kasser eller betalingsautomater. Her downloader du bare en app inden du træder ind i butikken, og så registrerer Amazon, hvilke varer du lægger ned i kurven.

Når du så forlader butikken trækker Amazon selv pengene for varerne og sender dig en kvitering.

Det er ikke sikkert, hvordan Amazon præcist holder øje med, hvilke vare du ligger ned i kurven, og indtil videre er det heller ikke sikkert, hvordan Microsoft planlægger at holde øje med dine indkøb.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura