Microsoft tager kampen op mod Amazon: Ny teknologi skal fjerne køerne i supermarkeder

Amazon er snart ikke længere alene om at have supermarkeder, hvor du ikke skal stå i kø for at betale for dine vare. Microsoft er også i gang med at udvikle ny teknologi, der skal fjerne køerne i supermarkederne.

Artikel top billede

Microsoft tager nu konkurrencen op mod Amazon om fuldautomatiske supermarkeder.

Den amerikanske it-gigant er nemlig ved at udvikle en ny teknologi, der skal fjerne køerne i supermarkederne.

Det skriver Reuters.

Microsoft er ifølge nyhedsbeurauet ved at udvikle systemer, der kan registrere, hvilke varer kunden putter ned i vognen.

It-giganten skulle allerede have en aftale med den amerikanske supermarkedskæde Wallmart om at indføre det nye system.

Dermed tager selskabet konkurrencen op med Amazon der siden begyndelsen af året har haft et fuldautomatisk supermarked, hvor kunderne ikke behøvede at stå i kø for at få scannet deres varer.

Dermed kan flere butikker også se frem til at kunne bruge Microsofts nye system til at tage kampen op mod Amazons Amazon Go butikker.

Det kan du læse mere om her: Test: Så skræmmende nemt og effektivt er det at handle i Amazons fuldautomatiske Go-supermarked

Amazon har allerede åbnet sit eget supermarked helt uden kasser eller betalingsautomater. Her downloader du bare en app inden du træder ind i butikken, og så registrerer Amazon, hvilke varer du lægger ned i kurven.

Når du så forlader butikken trækker Amazon selv pengene for varerne og sender dig en kvitering.

Det er ikke sikkert, hvordan Amazon præcist holder øje med, hvilke vare du ligger ned i kurven, og indtil videre er det heller ikke sikkert, hvordan Microsoft planlægger at holde øje med dine indkøb.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S