"Der kommer flere og flere dimser i vores biler, så vi ikke kører ind i hinanden. Men vores forretningsmodel er jo netop baseret på, at vi kører ind i hinanden"

"Der kommer flere og flere dimser i vores biler, så vi ikke kører ind i hinanden. Men vores forretningsmodel er jo netop baseret på at vi kører ind i hinanden."

Artikel top billede

Den finansielle sektor har leget bjørnen sover i flere år. Men meget af den forretning, vi har, bliver mindre og forsvinder.

Der kommer flere og flere dimser i vores biler, så vi ikke kører ind i hinanden. Men vores forretningsmodel er jo netop baseret på, at vi kører ind i hinanden.

Den store udfordring er at den finansielle sektor har handlet om at begå nul fejl. Men hvordan kan vi så satse på at være innovative?

Derfor ser vi på deleøkonomi, onlineløsninger og måske et øget fokus på det internationale. Vi skal turde at gå forrest. Det har vi ikke gjort før.

Vi har også hos Tryg 200 start-ups, der sidder i en camp. Det handler alt sammen om at komme op i et gear, hvor vi laver nye ting sammen med andre.

Det er et skifte, for normalt har vi været som pindsvin med piggene fremme når der sker noget nyt.

Morten Hübbe (midt i billedet),
administrerende direktør hos Tryg til debat på Folkemødet i 2018.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S