"Der kommer flere og flere dimser i vores biler, så vi ikke kører ind i hinanden. Men vores forretningsmodel er jo netop baseret på, at vi kører ind i hinanden"

"Der kommer flere og flere dimser i vores biler, så vi ikke kører ind i hinanden. Men vores forretningsmodel er jo netop baseret på at vi kører ind i hinanden."

Artikel top billede

Den finansielle sektor har leget bjørnen sover i flere år. Men meget af den forretning, vi har, bliver mindre og forsvinder.

Der kommer flere og flere dimser i vores biler, så vi ikke kører ind i hinanden. Men vores forretningsmodel er jo netop baseret på, at vi kører ind i hinanden.

Den store udfordring er at den finansielle sektor har handlet om at begå nul fejl. Men hvordan kan vi så satse på at være innovative?

Derfor ser vi på deleøkonomi, onlineløsninger og måske et øget fokus på det internationale. Vi skal turde at gå forrest. Det har vi ikke gjort før.

Vi har også hos Tryg 200 start-ups, der sidder i en camp. Det handler alt sammen om at komme op i et gear, hvor vi laver nye ting sammen med andre.

Det er et skifte, for normalt har vi været som pindsvin med piggene fremme når der sker noget nyt.

Morten Hübbe (midt i billedet),
administrerende direktør hos Tryg til debat på Folkemødet i 2018.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S