"Der kommer flere og flere dimser i vores biler, så vi ikke kører ind i hinanden. Men vores forretningsmodel er jo netop baseret på, at vi kører ind i hinanden"

"Der kommer flere og flere dimser i vores biler, så vi ikke kører ind i hinanden. Men vores forretningsmodel er jo netop baseret på at vi kører ind i hinanden."

Artikel top billede

Den finansielle sektor har leget bjørnen sover i flere år. Men meget af den forretning, vi har, bliver mindre og forsvinder.

Der kommer flere og flere dimser i vores biler, så vi ikke kører ind i hinanden. Men vores forretningsmodel er jo netop baseret på, at vi kører ind i hinanden.

Den store udfordring er at den finansielle sektor har handlet om at begå nul fejl. Men hvordan kan vi så satse på at være innovative?

Derfor ser vi på deleøkonomi, onlineløsninger og måske et øget fokus på det internationale. Vi skal turde at gå forrest. Det har vi ikke gjort før.

Vi har også hos Tryg 200 start-ups, der sidder i en camp. Det handler alt sammen om at komme op i et gear, hvor vi laver nye ting sammen med andre.

Det er et skifte, for normalt har vi været som pindsvin med piggene fremme når der sker noget nyt.

Morten Hübbe (midt i billedet),
administrerende direktør hos Tryg til debat på Folkemødet i 2018.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S