KMD's milliardaftale markerer milepæl i it-branchen: "Når historiebøgerne skal skrives, vil man se tilbage på det her som et radikalt skifte"

Ifølge Computerworlds oplysninger er KDM tæt på at outsource selskabets infrastruktur og driftsopgaver til IBM. Falder aftalen på plads, markerer det et radikalt skifte i it-industrien, mener Jan Horsager, nordisk direktør i analysehuset IDC.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Jan Horsagers analyse af outsourcingaftalen mellem KMD og IBM
  • Hvorfor KMD vil outsource infrastruktur og drift
  • IBM's mål med aftalen
1.159
6 min
"Når historiebøgerne skal skrives, vil man se tilbage på det her som et radikalt skifte i it-branchen. Kerneforretningerne er ved at forandre sig," siger Jan Horsager, chef for IDC's research-aktiviteter I Norden, efter at Computerworld kunne bringe nyheden om, at KMD er tæt på at indgå en kæmpe outsourcingaftale med IBM.

Ifølge Computerworld er aftalen tæt på at være på plads. Den skal have en værdi af omkring 500 millioner kroner om året og berøre omkring 380 KMD-medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: KMD tæt på milliardaftale med IBM: Klar til at outsource infrastruktur og hundredevis af medarbejdere

Jan Horsager blev ikke overasket, da han hørte nyheden, og han omtaler den potentielle outsourcingaftale som en naturlig udvikling i et marked i fuld forandring.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S