KMD's milliardaftale markerer milepæl i it-branchen: "Når historiebøgerne skal skrives, vil man se tilbage på det her som et radikalt skifte"

Ifølge Computerworlds oplysninger er KDM tæt på at outsource selskabets infrastruktur og driftsopgaver til IBM. Falder aftalen på plads, markerer det et radikalt skifte i it-industrien, mener Jan Horsager, nordisk direktør i analysehuset IDC.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Jan Horsagers analyse af outsourcingaftalen mellem KMD og IBM
  • Hvorfor KMD vil outsource infrastruktur og drift
  • IBM's mål med aftalen
1.159
6 min
"Når historiebøgerne skal skrives, vil man se tilbage på det her som et radikalt skifte i it-branchen. Kerneforretningerne er ved at forandre sig," siger Jan Horsager, chef for IDC's research-aktiviteter I Norden, efter at Computerworld kunne bringe nyheden om, at KMD er tæt på at indgå en kæmpe outsourcingaftale med IBM.

Ifølge Computerworld er aftalen tæt på at være på plads. Den skal have en værdi af omkring 500 millioner kroner om året og berøre omkring 380 KMD-medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: KMD tæt på milliardaftale med IBM: Klar til at outsource infrastruktur og hundredevis af medarbejdere

Jan Horsager blev ikke overasket, da han hørte nyheden, og han omtaler den potentielle outsourcingaftale som en naturlig udvikling i et marked i fuld forandring.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec