KMD's milliardaftale markerer milepæl i it-branchen: "Når historiebøgerne skal skrives, vil man se tilbage på det her som et radikalt skifte"

Ifølge Computerworlds oplysninger er KDM tæt på at outsource selskabets infrastruktur og driftsopgaver til IBM. Falder aftalen på plads, markerer det et radikalt skifte i it-industrien, mener Jan Horsager, nordisk direktør i analysehuset IDC.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Jan Horsagers analyse af outsourcingaftalen mellem KMD og IBM
  • Hvorfor KMD vil outsource infrastruktur og drift
  • IBM's mål med aftalen
1.159
6 min
"Når historiebøgerne skal skrives, vil man se tilbage på det her som et radikalt skifte i it-branchen. Kerneforretningerne er ved at forandre sig," siger Jan Horsager, chef for IDC's research-aktiviteter I Norden, efter at Computerworld kunne bringe nyheden om, at KMD er tæt på at indgå en kæmpe outsourcingaftale med IBM.

Ifølge Computerworld er aftalen tæt på at være på plads. Den skal have en værdi af omkring 500 millioner kroner om året og berøre omkring 380 KMD-medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: KMD tæt på milliardaftale med IBM: Klar til at outsource infrastruktur og hundredevis af medarbejdere

Jan Horsager blev ikke overasket, da han hørte nyheden, og han omtaler den potentielle outsourcingaftale som en naturlig udvikling i et marked i fuld forandring.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics