KMD's milliardaftale markerer milepæl i it-branchen: "Når historiebøgerne skal skrives, vil man se tilbage på det her som et radikalt skifte"

Ifølge Computerworlds oplysninger er KDM tæt på at outsource selskabets infrastruktur og driftsopgaver til IBM. Falder aftalen på plads, markerer det et radikalt skifte i it-industrien, mener Jan Horsager, nordisk direktør i analysehuset IDC.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Jan Horsagers analyse af outsourcingaftalen mellem KMD og IBM
  • Hvorfor KMD vil outsource infrastruktur og drift
  • IBM's mål med aftalen
1.159
6 min
"Når historiebøgerne skal skrives, vil man se tilbage på det her som et radikalt skifte i it-branchen. Kerneforretningerne er ved at forandre sig," siger Jan Horsager, chef for IDC's research-aktiviteter I Norden, efter at Computerworld kunne bringe nyheden om, at KMD er tæt på at indgå en kæmpe outsourcingaftale med IBM.

Ifølge Computerworld er aftalen tæt på at være på plads. Den skal have en værdi af omkring 500 millioner kroner om året og berøre omkring 380 KMD-medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: KMD tæt på milliardaftale med IBM: Klar til at outsource infrastruktur og hundredevis af medarbejdere

Jan Horsager blev ikke overasket, da han hørte nyheden, og han omtaler den potentielle outsourcingaftale som en naturlig udvikling i et marked i fuld forandring.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Horsens

    Midtjylland

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network