KMD tæt på milliardaftale med IBM: Klar til at outsource infrastruktur og hundredevis af medarbejdere

Ifølge Computerworlds oplysninger er KMD tæt på at outsource selskabets infrastruktur og driftsopgaver til IBM. Det betyder, at flere hundrede medarbejdere vil blive berørt af den flerårige aftale, som har en årlig værdi på omkring 500 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

KMD er i fremskredne forhandlinger om at outsource selskabets infrastruktur og driftsopgaver til IBM Danmark.

Det erfarer Computerworld.

IBM Danmark vil i så fald overtage hundredevis af KMD-medarbejdere i en flerårig outsourcing-aftale.

Ifølge Computerworlds oplysninger har aftalen en værdi på omkring 500 millioner kroner om året.

Omkring 380 KMD-medarbejdere, fordelt på selskabets tre lokationer i Ballerup, Aalborg og Odense, vil blive berørt af aftalen, som desuden indebærer, at IBM Danmark vil overtage udstyr fra KMD for omkring 350 millioner kroner.

Flere kilder med kendskab til processen afslører, at forhandlingerne er på et så fremskredent stadie, at en udmelding fra KMD kan være nært forestående.

"Jeg kan hverken be- eller afkræfte de oplysninger, I måtte være kommet i besiddelse af," siger Christoffer Hellmann, kommunikationschef i KMD.

Valg mellem IBM og Tech Mahindra

Computerworld erfarer, at IBM og det indiske tech-selskab Tech Mahindra har været med i slutspillet om den store aftale, der har stået på siden nytår.

Begge selskaber har tidligere indgået større outsourcing-aftaler med KMD.

I 2015 outsourcede KMD en infrastruktur-afdeling med 60 ansatte til Tech Mahindra.

Det kan du læse mere om her: KMD skiller sig af med sin mainframe-afdeling - 68 KMD-ansatte får ny arbejdsgiver

Året efter outsourcede KMD sin afdeling for mainframe-drift og storage til IBM Danmark i en aftale, hvor 68 KMD måtte skifte arbejdsplads.

Læs mere her: KMD outsourcer hel afdeling til indisk firma - 60 KMD-ansatte får ny arbejdsgiver

Derudover fyrede KMD i september 30 mand i KMD Operations, da stillingerne blev flyttet til Polen.

Det kan du læse mere om her: KMD fyrer medarbejdere - flytter stillinger til Polen

Kæmpe nedbrud i Roskilde Kommune

Valget af IBM som outsourcing-partner kommer mindre end måned efter, at Roskilde Kommune mistede mere end 82.000 filer i forbindelse med et nedbrud i et KMD-datacenter.

Et nedbrud, der angiveligt var forårsaget af en fejl hos Tech Mahindra.

Det kan du læse mere om her: Indisk it-leverandør kan være skyld i kæmpe KMD-nedbrud

Computerworld har også været i kontakt med Benedicte Strøm, kommunikationschef hos IBM Danmark.

Hun har ingen kommentarer til sagen.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S