"På IT-Universitetet afviser vi nu flere ansøgere til kvote 1 til softwareudvikling, end vi optager"

"På IT-Universitetet afviser vi nu flere ansøgere til kvote 1 til softwareudvikling, end vi optager"

Artikel top billede

Når vi rekrutterer til IT-Universitetet oplever vi, at vi er nødt til at gøre et stykke reparationsarbejde.

De uddannelsessøgende, især de kvindelige, ved simpelthen ikke, hvad it-faget er.

De har jo ikke haft det i skolen og ikke set det, med mindre de har haft en slægtning, som har arbejdet med it. De har kun været brugere af digitale apperater og har udelukkende set grænsefladen.

Det er et kæmpe problem for os, at vi skal reparere på noget som burde være en del af pensum tidligere i uddannelserne.

Der burde jo været en skaberkompetence, som de fik fra starten af.

Det fornemmer folk jo.

Se bare hvordan, forældre står jo i kø til Coding Pirates, fordi deres børn ønsker at lære at programmere. Det kan de ikke i skolen.

I stedet bliver vi senere nødt til at forklare de unge, hvad det er.

Men når vi gør det alle de steder, vi kan, så strømmer de unge til.

På IT-Universitetet afviser vi nu flere ansøgere til kvote 1 til softwareudvikling, end vi optager.

Det er skørt, men det viser, at faget er super spændende og at de unge godt kan se det.

Når vi altså lige får forklaret dem det.

Mads Tofte (midt i billedet), rektor for IT-Universitetet til debat med IT-Brancheforeningen på Folkemødet.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics