"På IT-Universitetet afviser vi nu flere ansøgere til kvote 1 til softwareudvikling, end vi optager"

"På IT-Universitetet afviser vi nu flere ansøgere til kvote 1 til softwareudvikling, end vi optager"

Artikel top billede

Når vi rekrutterer til IT-Universitetet oplever vi, at vi er nødt til at gøre et stykke reparationsarbejde.

De uddannelsessøgende, især de kvindelige, ved simpelthen ikke, hvad it-faget er.

De har jo ikke haft det i skolen og ikke set det, med mindre de har haft en slægtning, som har arbejdet med it. De har kun været brugere af digitale apperater og har udelukkende set grænsefladen.

Det er et kæmpe problem for os, at vi skal reparere på noget som burde være en del af pensum tidligere i uddannelserne.

Der burde jo været en skaberkompetence, som de fik fra starten af.

Det fornemmer folk jo.

Se bare hvordan, forældre står jo i kø til Coding Pirates, fordi deres børn ønsker at lære at programmere. Det kan de ikke i skolen.

I stedet bliver vi senere nødt til at forklare de unge, hvad det er.

Men når vi gør det alle de steder, vi kan, så strømmer de unge til.

På IT-Universitetet afviser vi nu flere ansøgere til kvote 1 til softwareudvikling, end vi optager.

Det er skørt, men det viser, at faget er super spændende og at de unge godt kan se det.

Når vi altså lige får forklaret dem det.

Mads Tofte (midt i billedet), rektor for IT-Universitetet til debat med IT-Brancheforeningen på Folkemødet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network