Henrik Jeberg om at arbejde i Silicon Valley: "Er du dygtig nok får du tilbud der får en til at falde ned af stolen."

Henrik Jeberg bor i San Francisco og er direktør i Hampleton Partners, der rådgiver om opkøb med særligt fokus på teknologi. Hør ham fortælle om forskellen på Danmark og Silicon Valley - og om nogle af de vilde forhold der hersker i verdens ubestridte tech-hovedstad.

Artikel top billede

Hvad er den største forskel på at drive virksomhed i Californien mellem solskin og it-giganter og så herhjemme i Danmark? Og har vi danskere - og norden - en fordel, når det kommer til tech og forretning?

Det ved Henrik Jeberg, som de sidste seks år har været baseret i San Francisco, de seneste knapt fem år som direktør i Hampleton Partners - en virksomhed, som rådgiver om opkøb med særligt fokus på teknologi.

Henrik har med andre ord en international tech-karriere og en indsigt i hvad der sker i Silicon Valley lige nu at trække på.

Det er den viden, som han deler i denne episode af Tech fra toppen.

I denne episode kommer vi desuden ind på den omfattende ”tech turisme”, som også danske erhvervsledere elsker at deltage i - og som værterne også må indrømme de er skyldige i

Og så har Henrik Jeberg netop udgivet bogen ”Return of the Vikings - nordic leadership in times of extreme changes”, hvor han sammen med en amerikansk bekendt sætter fokus på styrkerne i den nordiske ledelsesstil.

Henrik er i København og er gæst i den syvende episode af Tech fra toppen - en podcast fra Computerworld om ledelse, teknologi og forandring.

Værterne på podcasten er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Torben Ruberg, CIO hos Maersk Tankers (noget som Torben også fortæller lidt om i starten af podcasten).

Du kan høre hele podcasten herunder:

Du kan abonnere på Tech fra Toppen på iTunes (link) eller RSS (link)

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Lyt til mere: Du kan finde alle episoder af podcasten her

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S