IBM overtager 300 KMD-ansatte - men nægter at give jobgaranti

Q&A: Det er nu officielt, at KMD outsourcer infrastrukturdrift og omkring 300 medarbejdere til IBM. Computerworld har talt med Henrik Tang Hedegaard, administrerende direktør for IBM i Norden, om de mange medarbejderes fremtid.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

Premium Kun for abonnenter
Som Computerworld allerede afslørede fredag, outsourcer KMD en stor del af den daglige drift af it-infrastrukturområdet til IBM.

Det kan du læse mere om her: KMD tæt på milliardaftale med IBM: Klar til at outsource infrastruktur og hundredevis af medarbejdere

Som et led i aftalen overgår omkring 300 medarbejdere fra KMD til IBM 1. oktober.

Computerworld har talt med Henrik Tang Hedegaard, administrerende direktør for IBM i Norden, om fremtiden for de medarbejdere, som bliver virksomhedsoverdraget til IBM.

I overtager 300 medarbejdere fra KMD, hvad indebærer det?


"Det er en del af aftalen. Der er omkring 300 medarbejdere, der flytter over planmæssigt 1. oktober. Det er ekstremt vigtigt for os, fordi vi skal levere en kvalitetsservice fra dag et til KMD og deres kunder," siger Henrik Tang Hedegaard og fortsætter:

"Det giver os også en mulighed for at få nogle kompetencer om bord, som vi måske ikke har haft så mange af - det ser vi selvfølgelig også frem til. Vi glæder os til at byde de nye medarbejdere velkomne."

Hvilke forhold kommer de nye medarbejdere ind på?

"Jeg tror, at det hedder aftalen om virksomhedsoverdragelse - at de overgår med de samme konditioner, som de har haft hos KMD. De får forhåbentligt nogle andre karrieremuligheder hos os som en global organisation specialiseret inden for de her områder af it-drift. Det er som altid spændende, når vi skal have nye medarbejdere om bord."

Får de nogle garantier for jobsikkerhed?

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect