IBM-direktør varsler flere store aftaler efter KMD-deal: "Det er blevet en del af vores strategi både regionalt i Norden og internationalt"

Interview: Den store outsourcing-aftale mellem KMD og IBM ligner en historisk aftale på det danske marked - men det bliver ikke den sidste. "Det er blevet en del af vores strategi både regionalt i Norden og internationalt," siger nordisk direktør i IBM, Henrik Tang Hedegaard.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad betyder KMD-aftalen for IBM strategisk
  • Hvilke nye forretningsområder skaber KMD-aftalen for IBM
  • Hvordan karakteriserer IBM's nordiske direktør KMD- og Evry-aftale
1.376
7 min
I 2015 landede IBM en af de største nordiske outsourcing-aftaler, da selskabet indgik en 10-årig aftale med norske Evry om infrastrukturdrift.

Som led i aftalen overtog IBM dengang omkring 600 medarbejdere i en kontrakt til hele 6,7 milliarder kroner.

For få dage siden blev det så officielt, at IBM landede sin anden større nordiske aftale af denne type.

Aftalen til omkring to milliarder kroner betyder, at IBM indtil midten af 2024 skal varetage en stor del af den daglige drift af KMD's it-infrastruktur.

Det kan du læse mere om her: KMD tæt på milliardaftale med IBM: Klar til at outsource infrastruktur og hundredevis af medarbejdere

Og der kommer flere aftaler af denne slags i den kommende tid.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS