IBM-direktør varsler flere store aftaler efter KMD-deal: "Det er blevet en del af vores strategi både regionalt i Norden og internationalt"

Interview: Den store outsourcing-aftale mellem KMD og IBM ligner en historisk aftale på det danske marked - men det bliver ikke den sidste. "Det er blevet en del af vores strategi både regionalt i Norden og internationalt," siger nordisk direktør i IBM, Henrik Tang Hedegaard.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad betyder KMD-aftalen for IBM strategisk
  • Hvilke nye forretningsområder skaber KMD-aftalen for IBM
  • Hvordan karakteriserer IBM's nordiske direktør KMD- og Evry-aftale
1.376
7 min
I 2015 landede IBM en af de største nordiske outsourcing-aftaler, da selskabet indgik en 10-årig aftale med norske Evry om infrastrukturdrift.

Som led i aftalen overtog IBM dengang omkring 600 medarbejdere i en kontrakt til hele 6,7 milliarder kroner.

For få dage siden blev det så officielt, at IBM landede sin anden større nordiske aftale af denne type.

Aftalen til omkring to milliarder kroner betyder, at IBM indtil midten af 2024 skal varetage en stor del af den daglige drift af KMD's it-infrastruktur.

Det kan du læse mere om her: KMD tæt på milliardaftale med IBM: Klar til at outsource infrastruktur og hundredevis af medarbejdere

Og der kommer flere aftaler af denne slags i den kommende tid.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks