Internetmåling: Antal af cyberangreb falder, når der spilles VM-fodboldkamp

Antallet af cyberangreb falder, hver gang der spilles VM-fodboldkamp i Rusland.

Artikel top billede

(Foto: Colin Bamford)

Det er ikke kun ‘almindelige’ mennesker, der kan lide at bænke sig foran fjernsynet, når der i disse uger spilles VM-fodbold i Rusland.

Noget kunne nemlig tyde på, at også hackerne er fodboldglade. I hvert registrerer internet-kæmpen Akamai, der håndterer en stor del af verdens internet-trafik, et fald i antallet af webbaserede angreb, hver gang der spilles en VM-kamp i Rusland.

“Vores analyser af trafikken viser, at angrebene tager af, når der er kamp, for så at stige igen, når kampen er slut,” siger Erik Henriksson fra Akamai til Computerworlds svenske søstermedie.

En anden sjov tendens er ifølge Akamai, at man kan registrere en stigning i hacker-aktiviteten i de lande, som har tabt en fodboldkamp i turneringen.

“Noget tyder på, at hackerne er dårlige tabere, som angriber omverdenen, når de har tabt,” siger Erik Henriksson.

Han understreger dog, at man ikke skal lægge for stor vægt på ‘analysen,’ da hackeraktiviteterne kan komme fra botnetvæk eller andet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S