Internetmåling: Antal af cyberangreb falder, når der spilles VM-fodboldkamp

Antallet af cyberangreb falder, hver gang der spilles VM-fodboldkamp i Rusland.

Artikel top billede

(Foto: Colin Bamford)

Det er ikke kun ‘almindelige’ mennesker, der kan lide at bænke sig foran fjernsynet, når der i disse uger spilles VM-fodbold i Rusland.

Noget kunne nemlig tyde på, at også hackerne er fodboldglade. I hvert registrerer internet-kæmpen Akamai, der håndterer en stor del af verdens internet-trafik, et fald i antallet af webbaserede angreb, hver gang der spilles en VM-kamp i Rusland.

“Vores analyser af trafikken viser, at angrebene tager af, når der er kamp, for så at stige igen, når kampen er slut,” siger Erik Henriksson fra Akamai til Computerworlds svenske søstermedie.

En anden sjov tendens er ifølge Akamai, at man kan registrere en stigning i hacker-aktiviteten i de lande, som har tabt en fodboldkamp i turneringen.

“Noget tyder på, at hackerne er dårlige tabere, som angriber omverdenen, når de har tabt,” siger Erik Henriksson.

Han understreger dog, at man ikke skal lægge for stor vægt på ‘analysen,’ da hackeraktiviteterne kan komme fra botnetvæk eller andet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job