Internetmåling: Antal af cyberangreb falder, når der spilles VM-fodboldkamp

Antallet af cyberangreb falder, hver gang der spilles VM-fodboldkamp i Rusland.

Artikel top billede

(Foto: Colin Bamford)

Det er ikke kun ‘almindelige’ mennesker, der kan lide at bænke sig foran fjernsynet, når der i disse uger spilles VM-fodbold i Rusland.

Noget kunne nemlig tyde på, at også hackerne er fodboldglade. I hvert registrerer internet-kæmpen Akamai, der håndterer en stor del af verdens internet-trafik, et fald i antallet af webbaserede angreb, hver gang der spilles en VM-kamp i Rusland.

“Vores analyser af trafikken viser, at angrebene tager af, når der er kamp, for så at stige igen, når kampen er slut,” siger Erik Henriksson fra Akamai til Computerworlds svenske søstermedie.

En anden sjov tendens er ifølge Akamai, at man kan registrere en stigning i hacker-aktiviteten i de lande, som har tabt en fodboldkamp i turneringen.

“Noget tyder på, at hackerne er dårlige tabere, som angriber omverdenen, når de har tabt,” siger Erik Henriksson.

Han understreger dog, at man ikke skal lægge for stor vægt på ‘analysen,’ da hackeraktiviteterne kan komme fra botnetvæk eller andet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S