Bekymrede internet-eksperter: Nyt EU-direktiv vil ændre og ødelægge internettet for altid, hvis det vedtages

Du har måske ikke hørt om EU’s ‘Artikel 13,’ som EU stemmer om netop nu. Men vedtages den, vil den kunne ødelægge internettet, som vi kender det, lyder advarslen fra 70 prominente og bekymrede internet-eksperter.

Artikel top billede

EU-Parlamentet er ved at gøre klar til at stemme om EU's nye forslag til direktiv om ophavsret på nettet, der indeholder en paragraf - ‘Article 13’ - som kan få afgørende betydning for internettet, som vi kender det, hvis den vedtages.

Det mener 70 prominente internet-eksperter - herunder internettets ‘opfinder,’ Tim Berners-Lee, Vint Cerf, og Wikipedia-stifter Jimmy Wales, som i skarpe vendinger advarer mod at vedtage direktivet med den pågældende paragraf 13.

De har tidligere i skarpe vendinger advaret mod Artikel 13, som i bund og grund foreslår, at internet-platforme skal tvinges til at filtrere indhold for ophavsretlige krænkelser.

Det betyder med andre ord, at de store platforme som Facebook, YouTube, Reddit og andre i givet fald skal tvinges til at scanne al indhold, som oploades på dem, og fjerne al indhold, som vurderes at krænke ophavsret.

Det vil kræve indførelsen af massive overvågnings- og scanningsteknologier.

I et åbent brev med titlen 'Article 13 of the EU copyright directive threatens the internet’ skriver de 70 internet-eksperter, at automatisk filtrering af al indhold, som brugerne oploader, vil ændre internettet fra være en ‘åben platform til deling og innovation’ til at været ‘et redskab til automatisk overvågning og kontrol af brugerne.’

En vedtagelse af paragraf 13 vil desuden ramme startup-virksomheder og små og mellemstore virksomheder særligt hårdt, skriver de.

“Omkostningerne ved at anskaffe sig de nødvendige automatiske filtrerings-teknologier vil være høje og arbejdskrævende - også selv om de endnu ikke er udviklet nok til at være pålidelige,” skriver de.

De 70 internet-personer peger på, at internettet ikke ville have eksisteret i dag, hvis en ting som paragraf 13 havde eksisteret, da internettet blev skabt.

Artikel 13 i sin fulde ordlyd

"Leverandører af informationssamfundstjenesters anvendelse af beskyttet indhold ved at lagre og give adgang til store mængder af værker og andre frembringelser, som uploades af deres brugere.

1. Leverandører af informationssamfundstjenester, som lagrer og giver offentlig adgang til store mængder af værker og andre frembringelser, der uploades af deres brugere, træffer i samarbejde med rettighedshaverne foranstaltninger til at sikre funktionen af de aftaler, der er indgået med disse om anvendelsen af deres værker eller andre frembringelser, eller til at forhindre tilgængeligheden i deres tjenester af værker eller andre frembringelser, som er blevet identificeret af rettighedshaverne via samarbejdet med disse tjenesteudbydere.

Disse foranstaltninger, f.eks. anvendelsen af effektive indholdsgenkendelsesteknologier, skal være passende og forholdsmæssige. DA 30 DA Tjenesteudbyderne sørger for, at rettighedshaverne får de nødvendige oplysninger om foranstaltningernes funktion og implementering, samt, hvor det er relevant, tilstrækkelige rapporter om genkendelsen og anvendelsen af værkerne og de andre frembringelser.

2. Medlemsstaterne sikrer, at de i stk. 1 omhandlede tjenesteudbydere indfører klageog erstatningsordninger, som skal være tilgængelige for brugerne i tilfælde af uenighed om anvendelsen af de foranstaltninger, der er omhandlet i stk. 1.

3. Medlemsstaterne fremmer, hvor det er relevant, samarbejdet mellem leverandørerne af informationssamfundstjenester og rettighedshaverne ved hjælp af interessentdialoger for at fastlægge den bedste praksis, f.eks. i form af passende og forholdsmæssige indholdsgenkendelsesteknologier, under hensyntagen til bl.a. tjenesternes karakter, teknologiernes tilgængelighed og deres effektivitet i lyset af den teknologiske udvikling."

Du finder hele forslaget til direktivet om ophavsret på det digitale indre marked her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S