Telenor får rekordbøde i Norge: Skal betale over en halv milliard kroner

620 millioner kroner skal Telenor betale for at have forsøgt at forhindre bygningen af et tredje mobilnetværk i Norge. Telenor mener ikke, at selskabet har gjort noget galt.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Det norske Konkurransetilsynet, der svarer til de danske konkurrencemyndigheder, har i den grad givet Telenor noget at tænke over.

Teleselskabets norske forretning er blevet tildelt en bøde på hele 788 millioner norske kroner, svarende til omkring 620 millioner kroner.

Det er den største bøde, der nogensinde er givet af de norske konkurrencemyndigheder.

Telenor får bøden for ulovligt at have forsøgt at holde konkurrenter væk fra det norske telemarked i forbindelse med introduktionen af et tredje mobilnetværk i Norge.

Telenor prøvede at forhindre det tredje mobilnet

Sagerns kerne er, at Network Norge og Tele2 siden 2007 har forsøgt at oprette et tredje mobilnetværk i Norge, da Norge er et af ganske få lande i Europa, der kun har to landsdækkende mobilnetværk.

De netværk er ejet af henholdsvis Telenor og Telia.

54 procent af Telenor er ejet af den norske, og derfor skal andre norske teleselskaber købe sig ind på Telenors netværk.

Og det var lige præcis, hvad Network Norge og Tele2 forsøgte at gøre i de områder af landet, hvor det tredje mobilnetværk endnu ikke var udbygget.

I 2010 ændrede Telenor så vilkårene i aftalen med de to teleselskaber, hvilket dræbte alle økonomiske incitamenter for at bygge det tredje mobilnetværk.

Konkurransetilsynet har nu vurderet, at Telenor bevidst har forsøgt at forhindre Network Norges investering i det tredje mobilnetværk.

Sagen kan appelleres

Telenor har gennem hele forløbet holdt fast i, at selskabet ikke har gjort noget galt.

Dommen kan appelleres til de norske konkurrencemyndigheder og senere til landets domstole, hvis Telenor ønsker det.

Hvorvidt selskabet vil gøre brug af den mulighed, har Telenor endnu ikke taget stilling til.

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job