Telenor får rekordbøde i Norge: Skal betale over en halv milliard kroner

620 millioner kroner skal Telenor betale for at have forsøgt at forhindre bygningen af et tredje mobilnetværk i Norge. Telenor mener ikke, at selskabet har gjort noget galt.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Det norske Konkurransetilsynet, der svarer til de danske konkurrencemyndigheder, har i den grad givet Telenor noget at tænke over.

Teleselskabets norske forretning er blevet tildelt en bøde på hele 788 millioner norske kroner, svarende til omkring 620 millioner kroner.

Det er den største bøde, der nogensinde er givet af de norske konkurrencemyndigheder.

Telenor får bøden for ulovligt at have forsøgt at holde konkurrenter væk fra det norske telemarked i forbindelse med introduktionen af et tredje mobilnetværk i Norge.

Telenor prøvede at forhindre det tredje mobilnet

Sagerns kerne er, at Network Norge og Tele2 siden 2007 har forsøgt at oprette et tredje mobilnetværk i Norge, da Norge er et af ganske få lande i Europa, der kun har to landsdækkende mobilnetværk.

De netværk er ejet af henholdsvis Telenor og Telia.

54 procent af Telenor er ejet af den norske, og derfor skal andre norske teleselskaber købe sig ind på Telenors netværk.

Og det var lige præcis, hvad Network Norge og Tele2 forsøgte at gøre i de områder af landet, hvor det tredje mobilnetværk endnu ikke var udbygget.

I 2010 ændrede Telenor så vilkårene i aftalen med de to teleselskaber, hvilket dræbte alle økonomiske incitamenter for at bygge det tredje mobilnetværk.

Konkurransetilsynet har nu vurderet, at Telenor bevidst har forsøgt at forhindre Network Norges investering i det tredje mobilnetværk.

Sagen kan appelleres

Telenor har gennem hele forløbet holdt fast i, at selskabet ikke har gjort noget galt.

Dommen kan appelleres til de norske konkurrencemyndigheder og senere til landets domstole, hvis Telenor ønsker det.

Hvorvidt selskabet vil gøre brug af den mulighed, har Telenor endnu ikke taget stilling til.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S