Telenor får rekordbøde i Norge: Skal betale over en halv milliard kroner

620 millioner kroner skal Telenor betale for at have forsøgt at forhindre bygningen af et tredje mobilnetværk i Norge. Telenor mener ikke, at selskabet har gjort noget galt.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Det norske Konkurransetilsynet, der svarer til de danske konkurrencemyndigheder, har i den grad givet Telenor noget at tænke over.

Teleselskabets norske forretning er blevet tildelt en bøde på hele 788 millioner norske kroner, svarende til omkring 620 millioner kroner.

Det er den største bøde, der nogensinde er givet af de norske konkurrencemyndigheder.

Telenor får bøden for ulovligt at have forsøgt at holde konkurrenter væk fra det norske telemarked i forbindelse med introduktionen af et tredje mobilnetværk i Norge.

Telenor prøvede at forhindre det tredje mobilnet

Sagerns kerne er, at Network Norge og Tele2 siden 2007 har forsøgt at oprette et tredje mobilnetværk i Norge, da Norge er et af ganske få lande i Europa, der kun har to landsdækkende mobilnetværk.

De netværk er ejet af henholdsvis Telenor og Telia.

54 procent af Telenor er ejet af den norske, og derfor skal andre norske teleselskaber købe sig ind på Telenors netværk.

Og det var lige præcis, hvad Network Norge og Tele2 forsøgte at gøre i de områder af landet, hvor det tredje mobilnetværk endnu ikke var udbygget.

I 2010 ændrede Telenor så vilkårene i aftalen med de to teleselskaber, hvilket dræbte alle økonomiske incitamenter for at bygge det tredje mobilnetværk.

Konkurransetilsynet har nu vurderet, at Telenor bevidst har forsøgt at forhindre Network Norges investering i det tredje mobilnetværk.

Sagen kan appelleres

Telenor har gennem hele forløbet holdt fast i, at selskabet ikke har gjort noget galt.

Dommen kan appelleres til de norske konkurrencemyndigheder og senere til landets domstole, hvis Telenor ønsker det.

Hvorvidt selskabet vil gøre brug af den mulighed, har Telenor endnu ikke taget stilling til.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S