Disse Mac-computere vil ikke kunne opgradere til den kommende macOS, Mojave, til efteråret - se listen her

Apple lancerer til efteråret ny version af selskabets MacOS med navnet macOS Mojave. Langt fra alle Mac-modeller vil kunne opdatere. Se her, hvilke modeller, der bliver efterladt i kulden.

Artikel top billede

Den næste version af Apples desktop-styresystem kommer til at hedde macOS 10.14 Mojave og vil blive lanceret til efteråret.

Styresystemet kommer til at indeholde en række opgraderinger, som du kan læse mere om her: Ugen i tech - Få overblikket over ugens to kæmpemesser: Apples WWDC og Computex i Taiwan

Det bliver dog langt fra alle Mac-ejere, der vil kunne få glæde af MacOS Mojave, for Apple efterlader nemlig en række Mac-modeller bag sig med opdateringen.

Apples opgraderings-cyklus har betydet, at en række ældre Mac-computere i dag kører med den nyeste version af styresystemet, High Sierra.

Disse computere - som er op til ni år gamle - vil imidlertid ikke kunne opgradere til Mojave til efteråret, men bliver nødt til at forblive på High Sierra.

Ifølge Apple vil disse ældre computere fortsat modtage sikkerheds-opdateringer til High Sierra til sommeren 2020, hvor Apple pensionerer systemet.

Apple har endnu ikke offentliggjort listen over Mac-modeller, der vil kunne modtage opgraderingen.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau meddelte selskabet imidlertid i forbindelse med lanceringen af udvikler-betaen for et par uger siden, at macOS 10.14 ville kunne køre på Mac-computere ‘introduceret i midten af 2012 eller senere samt på Mac Pro-modeller fra 2010 og 2012 med de anbefalede grafik-kort.’

Ifølge vores amerikanske nyhedsbureau betyder denne sætning, at Apple fejer en lang række Mac-modeller ud ad ligningen.

Konkret betyder det, at Mac-computere fra 2009, 2010 og 2011 ikke vil kunne opgradere til macOS 10.14 Mojave.

Det vil til gengæld MacBook Air fra midten af 2012 og frem, MacBook Pro fra 2015 og frem, MacBook Pro med Retina fra midten af 2012 og frem, iMac og iMac Pro fra slutningen af 2012, Mac Mini fra 2012 og Mac Pro fra 2012.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job