Disse Mac-computere vil ikke kunne opgradere til den kommende macOS, Mojave, til efteråret - se listen her

Apple lancerer til efteråret ny version af selskabets MacOS med navnet macOS Mojave. Langt fra alle Mac-modeller vil kunne opdatere. Se her, hvilke modeller, der bliver efterladt i kulden.

Artikel top billede

Den næste version af Apples desktop-styresystem kommer til at hedde macOS 10.14 Mojave og vil blive lanceret til efteråret.

Styresystemet kommer til at indeholde en række opgraderinger, som du kan læse mere om her: Ugen i tech - Få overblikket over ugens to kæmpemesser: Apples WWDC og Computex i Taiwan

Det bliver dog langt fra alle Mac-ejere, der vil kunne få glæde af MacOS Mojave, for Apple efterlader nemlig en række Mac-modeller bag sig med opdateringen.

Apples opgraderings-cyklus har betydet, at en række ældre Mac-computere i dag kører med den nyeste version af styresystemet, High Sierra.

Disse computere - som er op til ni år gamle - vil imidlertid ikke kunne opgradere til Mojave til efteråret, men bliver nødt til at forblive på High Sierra.

Ifølge Apple vil disse ældre computere fortsat modtage sikkerheds-opdateringer til High Sierra til sommeren 2020, hvor Apple pensionerer systemet.

Apple har endnu ikke offentliggjort listen over Mac-modeller, der vil kunne modtage opgraderingen.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau meddelte selskabet imidlertid i forbindelse med lanceringen af udvikler-betaen for et par uger siden, at macOS 10.14 ville kunne køre på Mac-computere ‘introduceret i midten af 2012 eller senere samt på Mac Pro-modeller fra 2010 og 2012 med de anbefalede grafik-kort.’

Ifølge vores amerikanske nyhedsbureau betyder denne sætning, at Apple fejer en lang række Mac-modeller ud ad ligningen.

Konkret betyder det, at Mac-computere fra 2009, 2010 og 2011 ikke vil kunne opgradere til macOS 10.14 Mojave.

Det vil til gengæld MacBook Air fra midten af 2012 og frem, MacBook Pro fra 2015 og frem, MacBook Pro med Retina fra midten af 2012 og frem, iMac og iMac Pro fra slutningen af 2012, Mac Mini fra 2012 og Mac Pro fra 2012.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune