Kina skruer ned for censuren og åbner for Facebook, Twitter og Youtube for at tiltrække flere turister

Indbyggerne i den kinesiske by Hainan får snart adgang til Facebook, Youtube og Twitter, der ellers er blokeret i Kina. Det sker i et forsøg på at øge turismen i området.

Artikel top billede

Den kinesiske regeringen lemper nu på censuren i en enkelt provinsby for at skabe større turisme.

Det skriver det The Verge.

Dermed bliver det muligt for turister at logge på amerikanske medier som Twitter, Facebook og Youtube, når de besøger byen Hainan i det sydlige Kina.

Læs også: Ny Trump-plan skal blokere for massiv teknologioverførsel fra USA til Kina

De store amerikanske platforme er ellers blokeret i resten af landet på grund af den kinesiske regeringens strenge censur på de fleste udenlandske socialeplatforme og nyhedsmedier.

Det er dog kun udvalgte steder i den kinesiske by, der ifølge The Verge får adgang til flere medier.

Ifølge mediet er det dog endnu uvist, hvor mange medier der vil blive tilgængelige.

Flere medier som Google, Instagram og WhatsApp er dog ikke blevet nævnt som mulige sider der vil blive undtaget af den kinesiske censur.

Læs også: Handelskrig mellem USA og Kina kan koste it-giganter milliarder

Den nye digitale åbenhed fra den kinesiske regeringen er en del af en af plan om at gøre den kinesiske provins til en frihandelshavn i 2020.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S