Kina skruer ned for censuren og åbner for Facebook, Twitter og Youtube for at tiltrække flere turister

Indbyggerne i den kinesiske by Hainan får snart adgang til Facebook, Youtube og Twitter, der ellers er blokeret i Kina. Det sker i et forsøg på at øge turismen i området.

Artikel top billede

Den kinesiske regeringen lemper nu på censuren i en enkelt provinsby for at skabe større turisme.

Det skriver det The Verge.

Dermed bliver det muligt for turister at logge på amerikanske medier som Twitter, Facebook og Youtube, når de besøger byen Hainan i det sydlige Kina.

Læs også: Ny Trump-plan skal blokere for massiv teknologioverførsel fra USA til Kina

De store amerikanske platforme er ellers blokeret i resten af landet på grund af den kinesiske regeringens strenge censur på de fleste udenlandske socialeplatforme og nyhedsmedier.

Det er dog kun udvalgte steder i den kinesiske by, der ifølge The Verge får adgang til flere medier.

Ifølge mediet er det dog endnu uvist, hvor mange medier der vil blive tilgængelige.

Flere medier som Google, Instagram og WhatsApp er dog ikke blevet nævnt som mulige sider der vil blive undtaget af den kinesiske censur.

Læs også: Handelskrig mellem USA og Kina kan koste it-giganter milliarder

Den nye digitale åbenhed fra den kinesiske regeringen er en del af en af plan om at gøre den kinesiske provins til en frihandelshavn i 2020.

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job