Apple parat til at satse stort på nye lydprodukter: Kan være på trapperne med tre helt nye produkter

Allerede til næste år vil Apple lancere en ny udgave af de populære AirPods. Samtidig vil Apple også løfte sløret for en ny HomePod samt en helt ny type høretelefoner.

Artikel top billede

Apple vil til næste år lancere en hel stribe nye lydprodukter.

Det erfarer det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Ifølge mediet arbejder Apple på en ny og ikke mindst dyrere udgave af de populære Airpods høretelefoner.

Bliver lyd- og vandafvisende

De nye Airpods vil blandt andet indeholde såkaldt noise-cancellation teknologi samt være vand-afvisende.

Læs også: Test af Apples splinternye trådløse AirPods: Gode, nemme - og faktisk til at betale

Derudover planlægger Apple også at lancere et par trådløse såkaldte over-ear-høretelefoner.

I dag sælger Apple allerede høretelefoner af den type via høretelefonproducenten Beats, som Apple købte for 3 milliarder dollar i 2014.

Men ifølge Bloomberg vil de nye høretelefoner bære et Apple-logo - og dermed ikke blive lanceret under Beats-brandet - og derudover vil de være af en højere kvalitet end Beats-høretelefonerne.

Apple lancerede tidligere på året også den intelligente højttaler HomePod, der dog indtil videre har fået en lunken modtagelse af forbrugerne.

Men ifølge Bloomberg arbejder Apple allerede på den næste generation af højttaleren, der ligeledes ventes at blive lanceret i 2019. Det er dog endnu uvist, hvilke nye funktioner de nye Homepods vil kunne byde på.

Læs også:
Salget af Apples HomePod halter langt efter forventningerne - forbrugerne er skuffede, mener analytiker

Apples HomePod ankommer sent til festen: Kan den blive Apples svar på fiaskoen Microsoft Zune?

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub