Apple parat til at satse stort på nye lydprodukter: Kan være på trapperne med tre helt nye produkter

Allerede til næste år vil Apple lancere en ny udgave af de populære AirPods. Samtidig vil Apple også løfte sløret for en ny HomePod samt en helt ny type høretelefoner.

Artikel top billede

Apple vil til næste år lancere en hel stribe nye lydprodukter.

Det erfarer det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Ifølge mediet arbejder Apple på en ny og ikke mindst dyrere udgave af de populære Airpods høretelefoner.

Bliver lyd- og vandafvisende

De nye Airpods vil blandt andet indeholde såkaldt noise-cancellation teknologi samt være vand-afvisende.

Læs også: Test af Apples splinternye trådløse AirPods: Gode, nemme - og faktisk til at betale

Derudover planlægger Apple også at lancere et par trådløse såkaldte over-ear-høretelefoner.

I dag sælger Apple allerede høretelefoner af den type via høretelefonproducenten Beats, som Apple købte for 3 milliarder dollar i 2014.

Men ifølge Bloomberg vil de nye høretelefoner bære et Apple-logo - og dermed ikke blive lanceret under Beats-brandet - og derudover vil de være af en højere kvalitet end Beats-høretelefonerne.

Apple lancerede tidligere på året også den intelligente højttaler HomePod, der dog indtil videre har fået en lunken modtagelse af forbrugerne.

Men ifølge Bloomberg arbejder Apple allerede på den næste generation af højttaleren, der ligeledes ventes at blive lanceret i 2019. Det er dog endnu uvist, hvilke nye funktioner de nye Homepods vil kunne byde på.

Læs også:
Salget af Apples HomePod halter langt efter forventningerne - forbrugerne er skuffede, mener analytiker

Apples HomePod ankommer sent til festen: Kan den blive Apples svar på fiaskoen Microsoft Zune?

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S