Nu kan du downloade beta-udgave af Apples splinternye iOS 12

Her kan du se, om det er værd at prøve Apples nye styresystem af.

Artikel top billede

Nu kan du skabe din helt egen animerede 'Memojis' med iOS 12 (Foto: Niels de Boissezon)

Apples kommende styresystem til iPhones, iPads og iPods bliver i dag sluppet løs til forbrugerne – i form af den første beta-udgave af softwaren.

Softwaren kan allerede nu prøves af og rummer de mange nye features, som Apple præsenterede i begyndelsen af juni måned ved årets WWDC-udviklermesse.

Med denne følger en række nyheder såsom grupperede notifikationer, en smartere Siri, som kan indstilles til at foretage flere operationer på en gang, højere ydelse samt Facetime med flere brugere på en gang.

I hverdagen har funktionen ’Skærmtid’ dog potentiale til at blive en af de mest brugbare.

Her sigter Apple efter at give dig mulighed til at spendere mindre tid foran det lille display ved at sætte timere på apps som Facebook eller Safari-browseren, mens ’forstyr ikke’-funktionen gemmer på notifikationerne til et planlagt tildspunkt.

Og har du en iPhone X, vil du nu kunne skabe en såkaldt ’Memoji’ – en animeret emoji, der kan efterligne dig.

Du kan læse om samtlige nyheder i Apples nye iOS 12 her.

Skal den prøves af?

Som med enhver anden beta-software, så er softwaren ikke færdigbagt, hvorfor du skal regne med, at bugs, crashes og andre fejl kan opstå.

Andre gener som forhøjet strømforbrug, mistede data og apps der nægter at fungere kan også opstå.

Der vil hyppigt komme opdateringer med fejlrettelser i de kommende uger og måneder.

Ifølge Computerworlds egne indledende tests synes den åbne beta allerede nu at operere nogenlunde stabilt.

Det er dog fortsat for tidligt at sige, hvorvidt den er stabil nok til daglig brug.

iOS 12 fungerer med samtlige iPhones, iPads eller iPods, der i dag fungerer med iOS 11.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S