Nu kan du downloade beta-udgave af Apples splinternye iOS 12

Her kan du se, om det er værd at prøve Apples nye styresystem af.

Artikel top billede

Nu kan du skabe din helt egen animerede 'Memojis' med iOS 12 (Foto: Niels de Boissezon)

Apples kommende styresystem til iPhones, iPads og iPods bliver i dag sluppet løs til forbrugerne – i form af den første beta-udgave af softwaren.

Softwaren kan allerede nu prøves af og rummer de mange nye features, som Apple præsenterede i begyndelsen af juni måned ved årets WWDC-udviklermesse.

Med denne følger en række nyheder såsom grupperede notifikationer, en smartere Siri, som kan indstilles til at foretage flere operationer på en gang, højere ydelse samt Facetime med flere brugere på en gang.

I hverdagen har funktionen ’Skærmtid’ dog potentiale til at blive en af de mest brugbare.

Her sigter Apple efter at give dig mulighed til at spendere mindre tid foran det lille display ved at sætte timere på apps som Facebook eller Safari-browseren, mens ’forstyr ikke’-funktionen gemmer på notifikationerne til et planlagt tildspunkt.

Og har du en iPhone X, vil du nu kunne skabe en såkaldt ’Memoji’ – en animeret emoji, der kan efterligne dig.

Du kan læse om samtlige nyheder i Apples nye iOS 12 her.

Skal den prøves af?

Som med enhver anden beta-software, så er softwaren ikke færdigbagt, hvorfor du skal regne med, at bugs, crashes og andre fejl kan opstå.

Andre gener som forhøjet strømforbrug, mistede data og apps der nægter at fungere kan også opstå.

Der vil hyppigt komme opdateringer med fejlrettelser i de kommende uger og måneder.

Ifølge Computerworlds egne indledende tests synes den åbne beta allerede nu at operere nogenlunde stabilt.

Det er dog fortsat for tidligt at sige, hvorvidt den er stabil nok til daglig brug.

iOS 12 fungerer med samtlige iPhones, iPads eller iPods, der i dag fungerer med iOS 11.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo