Artikel top billede

(Foto: Lene Sekjær)

Mindst halvdelen af alle danske virksomheder kommer til at blive ramt af privacy-forordning: Se om du er en af dem her

EU arbejder lige nu på et nyt digitalt reguleringstiltag i form af ePrivacy. Den kommer til at ramme mindst halvdelen af de danske virksomheder. Se her om du er blandt dem, der bliver ramt.

Premium Kun for abonnenter
"Tillykke med, at I er kommet i hus med Persondataforordningen, men husk nu at følge med i, hvad der sker med ePrivacy. Det kan blive den næste store omgang."

Sådan siger Poul Noer, chefkonsulent hos Dansk Erhverv, til Computerworld.

Dem, der gik rundt og troede, at det nu var slut med at gå virksomhedens processer og it igennem med øje på GDPR-compliance, må altså op på hesten igen.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

"Et tillidsbrud" fra Microsoft: I denne populære Windows-funktion kan man logge ind med et udløbet password

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft vil opbevare nødkopier af sin kildekode centralt sted i Europa: Her skal kildekoden ligge

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

André Rogaczewski efter stærkt regnskab: "Vi har noget, som er ekstremt relevant i den tid, som vi lever i"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort antal servere sårbare over for alvorligt sikkerhedshul i SAP-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er Microsofts fem vigtigste løfter til Europa: Vil modstå Trump og indsætte særlig europæisk bestyrelse