Apple og Samsung begraver stridsøksen i historisk stor patentsag: "Sumo-bryderne er blevet trætte af at bryde"

Steve Jobs lovede at starte en atomkrig mod selskaber, der kopierede Apple. Men nu har Apple og Samsung efter en syv år langt patentkrig begravet stridsøksen.

Artikel top billede

Apple og Samsung har langt om længe indgået en aftale, der betyder, at de to selskaber begraver stridsøksen i den store patentkrig, der gennem syv år har raset mellem selskaberne.

Ifølge Wall Street Journal ønsker de to selskaber ikke at kommentere på indholdet i aftalen.

Konflikten mellem de to selskaber brød ud i 2011, da Apple-stifteren Steve Jobs på sit dødsleje sværgede, at han ville være parat til at starte ”en atomkrig” mod de selskaber, der kopierede Apple og krænkede virksomhedens patenter.

”Sumo-bryderne er blevet trætte af at bryde. De er begge trætte og glade for at slippe for at skulle betale store advokatregninger. Vi får muligvis aldrig at vide, hvem der blinkede først, hvem der tog initiativet til at slutte det,” siger Paul Berghoff, patentavokat hos det amerikanske advokatselskab McDonnell Boehnen Hulbert & Berghoff, til Bloomberg.

For fire år siden indgik Apple og Samsung dog en aftale om at henlægge alle patent-retssager uden for USA, og nu har de to selskaber således også indgået en aftale om de resterende patentsager i USA.

Ifølge Wall Street Journal er der tale om en endelig aftale, der betyder, at selskaberne ikke igen kan føre sager på baggrund af de samme anklager.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job