Apple og Samsung begraver stridsøksen i historisk stor patentsag: "Sumo-bryderne er blevet trætte af at bryde"

Steve Jobs lovede at starte en atomkrig mod selskaber, der kopierede Apple. Men nu har Apple og Samsung efter en syv år langt patentkrig begravet stridsøksen.

Artikel top billede

Apple og Samsung har langt om længe indgået en aftale, der betyder, at de to selskaber begraver stridsøksen i den store patentkrig, der gennem syv år har raset mellem selskaberne.

Ifølge Wall Street Journal ønsker de to selskaber ikke at kommentere på indholdet i aftalen.

Konflikten mellem de to selskaber brød ud i 2011, da Apple-stifteren Steve Jobs på sit dødsleje sværgede, at han ville være parat til at starte ”en atomkrig” mod de selskaber, der kopierede Apple og krænkede virksomhedens patenter.

”Sumo-bryderne er blevet trætte af at bryde. De er begge trætte og glade for at slippe for at skulle betale store advokatregninger. Vi får muligvis aldrig at vide, hvem der blinkede først, hvem der tog initiativet til at slutte det,” siger Paul Berghoff, patentavokat hos det amerikanske advokatselskab McDonnell Boehnen Hulbert & Berghoff, til Bloomberg.

For fire år siden indgik Apple og Samsung dog en aftale om at henlægge alle patent-retssager uden for USA, og nu har de to selskaber således også indgået en aftale om de resterende patentsager i USA.

Ifølge Wall Street Journal er der tale om en endelig aftale, der betyder, at selskaberne ikke igen kan føre sager på baggrund af de samme anklager.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect