Apple og Samsung begraver stridsøksen i historisk stor patentsag: "Sumo-bryderne er blevet trætte af at bryde"

Steve Jobs lovede at starte en atomkrig mod selskaber, der kopierede Apple. Men nu har Apple og Samsung efter en syv år langt patentkrig begravet stridsøksen.

Artikel top billede

Apple og Samsung har langt om længe indgået en aftale, der betyder, at de to selskaber begraver stridsøksen i den store patentkrig, der gennem syv år har raset mellem selskaberne.

Ifølge Wall Street Journal ønsker de to selskaber ikke at kommentere på indholdet i aftalen.

Konflikten mellem de to selskaber brød ud i 2011, da Apple-stifteren Steve Jobs på sit dødsleje sværgede, at han ville være parat til at starte ”en atomkrig” mod de selskaber, der kopierede Apple og krænkede virksomhedens patenter.

”Sumo-bryderne er blevet trætte af at bryde. De er begge trætte og glade for at slippe for at skulle betale store advokatregninger. Vi får muligvis aldrig at vide, hvem der blinkede først, hvem der tog initiativet til at slutte det,” siger Paul Berghoff, patentavokat hos det amerikanske advokatselskab McDonnell Boehnen Hulbert & Berghoff, til Bloomberg.

For fire år siden indgik Apple og Samsung dog en aftale om at henlægge alle patent-retssager uden for USA, og nu har de to selskaber således også indgået en aftale om de resterende patentsager i USA.

Ifølge Wall Street Journal er der tale om en endelig aftale, der betyder, at selskaberne ikke igen kan føre sager på baggrund af de samme anklager.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Løsningsarkitekt søges til fortsat digitalisering af Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

KMD A/S

Product Manager - Customer Engagement

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead Data Platform Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job