Steve Jobs-dødtrussel mod Android kan bruges mod Apple

Den afdøde Applechefs løfte om at "tilintetgøre" Android for enhver pris indgår nu formelt i Apples patentslagsmål med Motorola.

Artikel top billede

Patentsagen mellem Apple og Motorola får nu tilført en god portion ekstra kollorit.

Motorola har nemlig fået dommerens velsignelse til at benytte citater fra afdøde Steve Jobs omhandlende hans mening om Android. Og Jobs forsøgte hverken at nedtone sit mishag eller på nogen måde udglatte sine holdninger til det konkurrerende operativsystem.

"Jeg vil tilintetgøre Android, for det er et stjålet produkt. Jeg er villig til at føre atomkrig over det her," sagde han blandt andet i den biografi, som han lod skrive i perioden op til sin død sidste år.

Apple havde forsøgt at få brugen af rasende Jobs-ciater fra biografien bandlyst i retten, fordi man frygtede, at de ville sætte firmaet i et dårligt lys, skriver Reuters.

Men dommeren ved den ret i Chicago, hvor patentslagsmålet mellem Apple og Motorola i første omgang udspilles, gav Apple en kurv.

Apple havde bedt om, at enhver brug af Jobs-biografien blev forhindret under retssagen "for at undgå potentielt forudintagethed mod Apple, hvis Motorola får lov at appelere til juryens følelser," hed det i Apple-advokaternes anmodning.

I en kort kendelse udsendt i torsdags blev den begæring affejet af dommer Richard Posner.

Kendelsen betyder, at Motorola nu frit kan anvende alle de Steve Jobs-citater i retssagen, man måtte have lyst til. Muligvis vil det også gælde følgende passus, som er hentet fra biografien, hvor Steve Jobs taler videre om Googles "tyveri":

"Om jeg så skal bruge mit sidste døende åndedrag, om jeg skal bruge hver en cent af Apples indestående på 40 milliarder dollars i banken, så vil jeg gøre denne uret om".

Dommeren gav ikke nogen begrundelse for at afvise Apples ønske om at udelukke Jobs-citater i retssagen.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S