Steve Jobs-dødtrussel mod Android kan bruges mod Apple

Den afdøde Applechefs løfte om at "tilintetgøre" Android for enhver pris indgår nu formelt i Apples patentslagsmål med Motorola.

Artikel top billede

Patentsagen mellem Apple og Motorola får nu tilført en god portion ekstra kollorit.

Motorola har nemlig fået dommerens velsignelse til at benytte citater fra afdøde Steve Jobs omhandlende hans mening om Android. Og Jobs forsøgte hverken at nedtone sit mishag eller på nogen måde udglatte sine holdninger til det konkurrerende operativsystem.

"Jeg vil tilintetgøre Android, for det er et stjålet produkt. Jeg er villig til at føre atomkrig over det her," sagde han blandt andet i den biografi, som han lod skrive i perioden op til sin død sidste år.

Apple havde forsøgt at få brugen af rasende Jobs-ciater fra biografien bandlyst i retten, fordi man frygtede, at de ville sætte firmaet i et dårligt lys, skriver Reuters.

Men dommeren ved den ret i Chicago, hvor patentslagsmålet mellem Apple og Motorola i første omgang udspilles, gav Apple en kurv.

Apple havde bedt om, at enhver brug af Jobs-biografien blev forhindret under retssagen "for at undgå potentielt forudintagethed mod Apple, hvis Motorola får lov at appelere til juryens følelser," hed det i Apple-advokaternes anmodning.

I en kort kendelse udsendt i torsdags blev den begæring affejet af dommer Richard Posner.

Kendelsen betyder, at Motorola nu frit kan anvende alle de Steve Jobs-citater i retssagen, man måtte have lyst til. Muligvis vil det også gælde følgende passus, som er hentet fra biografien, hvor Steve Jobs taler videre om Googles "tyveri":

"Om jeg så skal bruge mit sidste døende åndedrag, om jeg skal bruge hver en cent af Apples indestående på 40 milliarder dollars i banken, så vil jeg gøre denne uret om".

Dommeren gav ikke nogen begrundelse for at afvise Apples ønske om at udelukke Jobs-citater i retssagen.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS