Steve Jobs-dødtrussel mod Android kan bruges mod Apple

Den afdøde Applechefs løfte om at "tilintetgøre" Android for enhver pris indgår nu formelt i Apples patentslagsmål med Motorola.

Artikel top billede

Patentsagen mellem Apple og Motorola får nu tilført en god portion ekstra kollorit.

Motorola har nemlig fået dommerens velsignelse til at benytte citater fra afdøde Steve Jobs omhandlende hans mening om Android. Og Jobs forsøgte hverken at nedtone sit mishag eller på nogen måde udglatte sine holdninger til det konkurrerende operativsystem.

"Jeg vil tilintetgøre Android, for det er et stjålet produkt. Jeg er villig til at føre atomkrig over det her," sagde han blandt andet i den biografi, som han lod skrive i perioden op til sin død sidste år.

Apple havde forsøgt at få brugen af rasende Jobs-ciater fra biografien bandlyst i retten, fordi man frygtede, at de ville sætte firmaet i et dårligt lys, skriver Reuters.

Men dommeren ved den ret i Chicago, hvor patentslagsmålet mellem Apple og Motorola i første omgang udspilles, gav Apple en kurv.

Apple havde bedt om, at enhver brug af Jobs-biografien blev forhindret under retssagen "for at undgå potentielt forudintagethed mod Apple, hvis Motorola får lov at appelere til juryens følelser," hed det i Apple-advokaternes anmodning.

I en kort kendelse udsendt i torsdags blev den begæring affejet af dommer Richard Posner.

Kendelsen betyder, at Motorola nu frit kan anvende alle de Steve Jobs-citater i retssagen, man måtte have lyst til. Muligvis vil det også gælde følgende passus, som er hentet fra biografien, hvor Steve Jobs taler videre om Googles "tyveri":

"Om jeg så skal bruge mit sidste døende åndedrag, om jeg skal bruge hver en cent af Apples indestående på 40 milliarder dollars i banken, så vil jeg gøre denne uret om".

Dommeren gav ikke nogen begrundelse for at afvise Apples ønske om at udelukke Jobs-citater i retssagen.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job