Nyt medieforlig tvinger streamingtjenester til at investere millioner i dansk indhold

Streamingtjenester som Netflix og HBO skal i fremtiden tvinges til at investere to procent af deres omsætning i dansk indhold.

Artikel top billede

Foto: Mads Elkær

Udenlandske streamingtjenester som Netflix og HBO Nordic tvinges til at investere to procent af deres danske omsætning i dansk indhold.

Det fremgår af det medieforlig, der netop er blevet indgået mellem regeringen og Dansk Folkeparti.

Det har tidligere været vurderet, at de udenlandske streamingtjenester har en milliard-forretning i Danmark.

Således har konsulenthuset PwC tidligere anslået, at danskerne i 2019 vil bruge 1,5 milliarder kroner hos udenlandske streamingtjenester som HBO og Netflix.

Sanktionsmuligheder er endnu uvisse

Det er endnu uvist, hvilke sanktioner, der vil være for tjenester, som ikke lever op til kravet.

I forligsteksten står der således:

”Den nærmere udmøntning af ordningen aftales i efteråret 2018 mellem parterne bag medieaftalen.”

Tjenester som Netflix og HBO Nordic har dog i stigende grad fokus på at producere lokalt indhold.

Eksempelvis har Netflix for nylig lanceret den dansk-sprogede serie The Rain, mens HBO Nordic netop har offentliggjort en ny norsk-sproget serie med navnet “Beforeigners”.

Kravet gælder alle streamingtjenester på det danske marked, og omfatter derfor også danske streamingtjenester.

Forliget indeholder dog en bundgrænse, der fritager tjenester med en omsætning på under 375.000 kroner.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S