Nyt medieforlig tvinger streamingtjenester til at investere millioner i dansk indhold

Streamingtjenester som Netflix og HBO skal i fremtiden tvinges til at investere to procent af deres omsætning i dansk indhold.

Artikel top billede

Foto: Mads Elkær

Udenlandske streamingtjenester som Netflix og HBO Nordic tvinges til at investere to procent af deres danske omsætning i dansk indhold.

Det fremgår af det medieforlig, der netop er blevet indgået mellem regeringen og Dansk Folkeparti.

Det har tidligere været vurderet, at de udenlandske streamingtjenester har en milliard-forretning i Danmark.

Således har konsulenthuset PwC tidligere anslået, at danskerne i 2019 vil bruge 1,5 milliarder kroner hos udenlandske streamingtjenester som HBO og Netflix.

Sanktionsmuligheder er endnu uvisse

Det er endnu uvist, hvilke sanktioner, der vil være for tjenester, som ikke lever op til kravet.

I forligsteksten står der således:

”Den nærmere udmøntning af ordningen aftales i efteråret 2018 mellem parterne bag medieaftalen.”

Tjenester som Netflix og HBO Nordic har dog i stigende grad fokus på at producere lokalt indhold.

Eksempelvis har Netflix for nylig lanceret den dansk-sprogede serie The Rain, mens HBO Nordic netop har offentliggjort en ny norsk-sproget serie med navnet “Beforeigners”.

Kravet gælder alle streamingtjenester på det danske marked, og omfatter derfor også danske streamingtjenester.

Forliget indeholder dog en bundgrænse, der fritager tjenester med en omsætning på under 375.000 kroner.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo