Med medieforlig skal Netflix og HBO tvinges til kæmpe-investeringer i dansk indhold - men hvordan skal det lige foregå?

Interview: Dansk Folkeparti vil ikke oplyse, hvilke sanktioner det vil få for udenlandske streamingtjenester, hvis de ikke investerer to procent af deres danske omsætning i dansk indhold, som det foreslåes i det nye medieforlig. "Det skal nok blive godt," siger Alex Ahrendtsen fra Dansk Folkeparti.

Artikel top billede

Det er endnu uvist, hvilke sanktioner store streamingtjenester som Netflix og HBO vil blive mødt med, hvis de ikke lever op til det nye medieforligs krav om, at de skal investere to procent af deres omsætning i dansk indhold.

Det oplyser Dansk Folkepartis medieordfører, Alex Ahrendtsen.

”Det er noget, som vi kommer til at kigge på,” siger han.

Alex Ahrendtsen henviser til det afsnit i medieforliget, hvor der står, at den nærmere udmøntning af ordningen aftales i efteråret 2018.

Men I må vel have gjort jer nogle tanker om, hvilke redskaber, der er i værktøjskassen?

”Ja, det har vi, men det vil jeg ikke komme nærmere ind på nu. Det er noget, som vi vender tilbage med.”

Vil blokeringer af tjenesterne kunne komme på tale?

”Blokeringer af deres sider? Nej det er slet ikke noget, som vi har diskuteret. Men vi vil på et senere tidspunkt komme ind på, hvad vi gør. Det er dog min opfattelse, at tjenesterne gerne vil være med til at investere. Det har både Netflix og HBO selv sagt, og det har de også givet udtryk for under forhandlingerne.”

Men i det tilfælde, at der er tjenester som ikke lever op til kravet. Hvordan vil I så forhindre, at danskerne alligevel tilgår de udenlandske tjenester?

”Jamen både Netflix og HBO er jo allerede i Danmark, så jeg forstår slet ikke spørgsmålet. Vi har intet mod, at danskerne bruger denne type strømningstjenester.”

Men hvis der er tjenester, som ikke ønsker at leve op til kravene og lukker ned for deres danske side, hvordan vil I så forhindre danskerne i fortsat at bruge den amerikanske udgave af tjenesterne?

Mange danskere brugte Netflix før de officielt kom til landet, og det var ikke noget, der krævede større teknisk snilde…

”Det er jo helt hypotetisk. Jeg kan slet ikke forestille mig, at Netflix skulle trække sig ud af landet, når de selv har sagt, at de gerne vil investere. Det tror jeg slet ikke på. Nej, det skal nok godt blive godt.”

Men hvorfor er det i det hele taget nødvendigt at lovgive om det, når nu Netflix og HBO allerede har givet udtryk for, at de gerne vil investere i dansk indhold?

”Det er jo for at vi kan blive sikre på, at de gør det, og for at sikre, at vi får en ordning, der gælder for alle,” siger Alex Ahrendtsen.

Læs også:
Nyt medieforlig tvinger streamingtjenester til at investere millioner i dansk indhold

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Ida Møller Pedersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Hun har tidligere beskæftiget sig med handel, da hun har en handelsuddannelse kombineret med en EUX. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S