Nedbrud i net- og mobilbanker breder sig til 11 banker: Alle Bankdatas kunder er ramt

11 danske banker er ramt af det nedbrud, der har irriteret danske bankkunder med driftsforstyrrelser hele formiddagen. Bankdata oplyser ikke, hvornår problemerne forventes løst.

Artikel top billede

Problemerne med driftsforstyrrelserne for de danske bankkunders mobil- og netbanker breder sig fredag.

Det startede med, at en række kunder hos Sydbank, Jyske Bank og Alm. Brand rapporterede om problemer med at tilgå bankernes net- og mobilbanker.

Herefter oplyste Sparekassen Sjælland-Fyn, at bankens platforme også var ramt.

Nu oplyser Bankdata i en mail til Computerworld, at "alle banker har været påvirket i perioder."

Det betyder, at bankkunder hos hele 11 danske banker er påvirket af nedbruddet.

Udover Sydbank, Jyske Bank, Alm. Brand og Sparekassen Sjælland-Fyn er der tale om Nordjyske Bank, Djurslands Bank, Østjydsk Bank, Ringkjøbing Landbobank, Skjern Bank og Kreditbanken.

Læs også: Bankdata ramt af nedbrud: Mindst fire danske mobil- og netbanker i problemer - se her om du er ramt

Stadig ingen tidshorisont

Computerworld talte tidligere på dagen med Bankdata, der på det tidspunkt oplyste, at der ikke ikke var tale om "et stort nedbrud," og at selskabet forventede, at den stabile ville være tilbage i løbet af et par timer.

"Vi har ikke et stort nedbrud, så mit første bud er, at vi oppe igen i løbet af et par timer. Så hurtigt, vi finder fejlen, kan vi lave en fejlretning på det. Det er noget, vi ordner ret hurtigt, men ret hurtigt er relativt, når man står som bankkunde og gerne vil hurtigt på. Det er selvfølgelig beklageligt," sagde Annette Ernst Lüdeking, presseansvarlig hos Bankdata.

Den stabile drift er endnu ikke kommet tilbage, og nu viser det sig, at alle selskabets kunder er ramt.

Noget tyder altså på, at nedbruddet er større end først antaget.

Bankdata oplyser fortsat ikke, hvornår selskabet forventer, at der er styr på driftsproblemerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension