Nedbrud i net- og mobilbanker breder sig til 11 banker: Alle Bankdatas kunder er ramt

11 danske banker er ramt af det nedbrud, der har irriteret danske bankkunder med driftsforstyrrelser hele formiddagen. Bankdata oplyser ikke, hvornår problemerne forventes løst.

Artikel top billede

Problemerne med driftsforstyrrelserne for de danske bankkunders mobil- og netbanker breder sig fredag.

Det startede med, at en række kunder hos Sydbank, Jyske Bank og Alm. Brand rapporterede om problemer med at tilgå bankernes net- og mobilbanker.

Herefter oplyste Sparekassen Sjælland-Fyn, at bankens platforme også var ramt.

Nu oplyser Bankdata i en mail til Computerworld, at "alle banker har været påvirket i perioder."

Det betyder, at bankkunder hos hele 11 danske banker er påvirket af nedbruddet.

Udover Sydbank, Jyske Bank, Alm. Brand og Sparekassen Sjælland-Fyn er der tale om Nordjyske Bank, Djurslands Bank, Østjydsk Bank, Ringkjøbing Landbobank, Skjern Bank og Kreditbanken.

Læs også: Bankdata ramt af nedbrud: Mindst fire danske mobil- og netbanker i problemer - se her om du er ramt

Stadig ingen tidshorisont

Computerworld talte tidligere på dagen med Bankdata, der på det tidspunkt oplyste, at der ikke ikke var tale om "et stort nedbrud," og at selskabet forventede, at den stabile ville være tilbage i løbet af et par timer.

"Vi har ikke et stort nedbrud, så mit første bud er, at vi oppe igen i løbet af et par timer. Så hurtigt, vi finder fejlen, kan vi lave en fejlretning på det. Det er noget, vi ordner ret hurtigt, men ret hurtigt er relativt, når man står som bankkunde og gerne vil hurtigt på. Det er selvfølgelig beklageligt," sagde Annette Ernst Lüdeking, presseansvarlig hos Bankdata.

Den stabile drift er endnu ikke kommet tilbage, og nu viser det sig, at alle selskabets kunder er ramt.

Noget tyder altså på, at nedbruddet er større end først antaget.

Bankdata oplyser fortsat ikke, hvornår selskabet forventer, at der er styr på driftsproblemerne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job