Nedbrud i net- og mobilbanker breder sig til 11 banker: Alle Bankdatas kunder er ramt

11 danske banker er ramt af det nedbrud, der har irriteret danske bankkunder med driftsforstyrrelser hele formiddagen. Bankdata oplyser ikke, hvornår problemerne forventes løst.

Artikel top billede

Problemerne med driftsforstyrrelserne for de danske bankkunders mobil- og netbanker breder sig fredag.

Det startede med, at en række kunder hos Sydbank, Jyske Bank og Alm. Brand rapporterede om problemer med at tilgå bankernes net- og mobilbanker.

Herefter oplyste Sparekassen Sjælland-Fyn, at bankens platforme også var ramt.

Nu oplyser Bankdata i en mail til Computerworld, at "alle banker har været påvirket i perioder."

Det betyder, at bankkunder hos hele 11 danske banker er påvirket af nedbruddet.

Udover Sydbank, Jyske Bank, Alm. Brand og Sparekassen Sjælland-Fyn er der tale om Nordjyske Bank, Djurslands Bank, Østjydsk Bank, Ringkjøbing Landbobank, Skjern Bank og Kreditbanken.

Læs også: Bankdata ramt af nedbrud: Mindst fire danske mobil- og netbanker i problemer - se her om du er ramt

Stadig ingen tidshorisont

Computerworld talte tidligere på dagen med Bankdata, der på det tidspunkt oplyste, at der ikke ikke var tale om "et stort nedbrud," og at selskabet forventede, at den stabile ville være tilbage i løbet af et par timer.

"Vi har ikke et stort nedbrud, så mit første bud er, at vi oppe igen i løbet af et par timer. Så hurtigt, vi finder fejlen, kan vi lave en fejlretning på det. Det er noget, vi ordner ret hurtigt, men ret hurtigt er relativt, når man står som bankkunde og gerne vil hurtigt på. Det er selvfølgelig beklageligt," sagde Annette Ernst Lüdeking, presseansvarlig hos Bankdata.

Den stabile drift er endnu ikke kommet tilbage, og nu viser det sig, at alle selskabets kunder er ramt.

Noget tyder altså på, at nedbruddet er større end først antaget.

Bankdata oplyser fortsat ikke, hvornår selskabet forventer, at der er styr på driftsproblemerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job