Artikel top billede

Svensk kapitalfond køber Linux-kæmpen SUSE for 16 milliarder kroner

Den svenske kapitalfond EQT køber open source-kæmpen Suse af kriseramte britiske Micro Focus.

Kapitalfonden EQT Partners lægger godt 16 milliarder kroner på bordet for den tyske Linux-kæmpe Suse, der står bag nogle af de mest udbredte Linux-distributioner.

Sælgeren er det britiske it-selskab Micro Focus, der for tiden er ude i store problemer på grund af selskabets opkøb af Hewlett Packard Enterprise i 2016.

Det kan du læse mere om her: Opkøb til 58 milliarder kroner giver store problemer: Direktør færdig - aktiekurs dykker med 54 procent

Tyske Suse er en af Linux-verdenens store kommercielle successer.

Det tyske system anvendes af banker, universiteter, myndigheder, flyselskaber og andre, og konkurrererer her med andre blandt andre Red Hat og Ubuntu.

Britiske Micro Focus overtog Suse i 2014, da briterne købte The Attachmate Group, som overtog Novell i 2010.

Novell købte SuSe Linux AG af stifterne i 2003 for dengang 1,4 milliarder kroner.

Det kan du læse mere om i denne gamle Computerworld-artikel Novell køber Suse Linux

Svenske EQT meddeler, at kapitalfonden blandt andet vil sikre, at Suse med at ansætte nye software-udviklere, der skal kunne hjælpe med til at udbrede det tyske system yderligere.

“Investeringer i ingeniører har været noget begrænset under det tidligere ejerskab. Det vil ændre sig nu. EQT vil understøtte Suses næste vækst- og innovationsperiode som selvstændigt selskab,” lyder det fra EQT.

De svenske pengefolk vil blandt ‘styrke selskabets position som førende open source-spiller - både organisk og via opkøb,’ hedder det.

Suse omsatte i fjor for 320 millioner dollar og har ifølge EQT i omegnen af 1.400 medarbejdere verden over.

Læs også:

Linux fylder 25 år - her er de mest populære distributioner nogensinde

Tusindvis skriver på koden: Så mange linier vokser Linux-kildekoden med hver eneste dag




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Er der en vej uden om usikker, kostbar og kompleks clouddrift?

Få indsigt i konklusionerne fra en nylig, storstilet undersøgelse fra Computerworld og Veritas med svar fra mere end 100 danske IT-topchefer i detaljer om deres erfaringer med de seneste års bevægelse mod cloudbaserede platforme og services. Derudover får du bud på, hvordan man som virksomhed både høster fordelene ved øget clouddrift og et stigende antal leverandører. Vel at mærke samtidig med, at man får det overblik, som gør det muligt at drive infrastrukturen sikkert og effektivt.

05. oktober 2023 | Læs mere


Hvor kommer cybertruslerne fra i OT-miljøer?

Sammen med en række eksperter vil du blive indviet, hvilke udfordringer virksomheder typisk skal forholde sig til, for at sikre OT-miljøet mod udefrakommende trusler og cyberangreb.

10. oktober 2023 | Læs mere


Øg virksomhedens agilitet med modulære og fleksible forretningssystemer

Hvordan kan kravet til øget fleksibilitet og agilitet afspejles i din virksomheds valg af forretningssystemer? Med udgangspunkt i Microsoft Dynamics 365-platformen giver vi i webinaret inspiration til, hvordan du bliver i stand til at reagere hurtigt på skiftende markedsvilkår, begivenheder og kriser, der kan udfordre din forretning.

11. oktober 2023 | Læs mere