Netflix forsøger sig med nye streaming-pakker: Giver valget mellem dyrere abonnementer eller dårligere vilkår

Streaming-giganten introducerer en ny abonnementstjeneste i udvalgte markeder. Der vil tjenesten enten blive dyrere eller mindre omfattende.

Artikel top billede

Netflix forsøger sig i disse dage med et nyt abonnement, døbt ’Ultra’, der skal bringe nye teknikker som HDR-video og HD-lyd til platformen.

Ultra-pakken er i dag tilgængelig på den italienske variant af Netflix, hvor den introduceres i et højere prisleje: 16,99 euro per måned, svarende til små 130 kroner per måned.

Det skriver netmediet PhoneArena med henvisning til den italienske blog TuttiAndroid.

Selskabet opererer i forvejen med tre niveauer i Italien: Basis, Standard og Premium. De populære streaming-pakker Standard (HD kvalitet) og Premium (4K kvalitet) bliver også stækket med Netflix forsøgsløsninger. I stedet for at kunne streame på henholdsvis to og fire enheder samtidigt, bliver antallet af brugere halveret.

Den billigste streamingløsning får ikke ændret sine vilkår.

Herhjemme tilbyder selskabet de tre abonnementer til henholdsvis 79, 99 og 129 kroner per måned. Skulle Ultra-løsningen finde vej til de danske Netflix-brugere, vil abonnementet givetvis løbe op i over 150 kroner månedligt.

Netflix: 'det er en forsøgsordning'

En talsperson fra Netflix, Smita Saran, siger til CNET at den nye prisstruktur er en forsøgsordning.

”Vi prøver altid nye ting af hos Netflix over både længere eller kortere tid”, forklarer hun og fortsætter:

”I det her tilfælde forsøger vi os med forskellige prispunkter og indholdspakker, for at få et bedre indblik i hvordan brugerne sætter pris på Netflix”.

Her pointerer hun samtidigt, at det ikke er alle brugere, der vil få tilbudt de nye pakkeløsninger samt at pris- og indholdsændringerne fortsat er på forsøgsbasis.

I august 2017 indførte Netflix en prisstigning, som dengang hævede prisen på selskabets Standard og Premium-pakker. Med de nye priser blev begge tjenester hver især 10 kroner dyrere per måned.

En lignende prisstigning blev også indført i juli 2015.

Læs også: Netflix' internationale erobringstogt giver kunder i butikken, men det sker for milliarder af lånte dollars

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec