Netflix forsøger sig med nye streaming-pakker: Giver valget mellem dyrere abonnementer eller dårligere vilkår

Streaming-giganten introducerer en ny abonnementstjeneste i udvalgte markeder. Der vil tjenesten enten blive dyrere eller mindre omfattende.

Artikel top billede

Netflix forsøger sig i disse dage med et nyt abonnement, døbt ’Ultra’, der skal bringe nye teknikker som HDR-video og HD-lyd til platformen.

Ultra-pakken er i dag tilgængelig på den italienske variant af Netflix, hvor den introduceres i et højere prisleje: 16,99 euro per måned, svarende til små 130 kroner per måned.

Det skriver netmediet PhoneArena med henvisning til den italienske blog TuttiAndroid.

Selskabet opererer i forvejen med tre niveauer i Italien: Basis, Standard og Premium. De populære streaming-pakker Standard (HD kvalitet) og Premium (4K kvalitet) bliver også stækket med Netflix forsøgsløsninger. I stedet for at kunne streame på henholdsvis to og fire enheder samtidigt, bliver antallet af brugere halveret.

Den billigste streamingløsning får ikke ændret sine vilkår.

Herhjemme tilbyder selskabet de tre abonnementer til henholdsvis 79, 99 og 129 kroner per måned. Skulle Ultra-løsningen finde vej til de danske Netflix-brugere, vil abonnementet givetvis løbe op i over 150 kroner månedligt.

Netflix: 'det er en forsøgsordning'

En talsperson fra Netflix, Smita Saran, siger til CNET at den nye prisstruktur er en forsøgsordning.

”Vi prøver altid nye ting af hos Netflix over både længere eller kortere tid”, forklarer hun og fortsætter:

”I det her tilfælde forsøger vi os med forskellige prispunkter og indholdspakker, for at få et bedre indblik i hvordan brugerne sætter pris på Netflix”.

Her pointerer hun samtidigt, at det ikke er alle brugere, der vil få tilbudt de nye pakkeløsninger samt at pris- og indholdsændringerne fortsat er på forsøgsbasis.

I august 2017 indførte Netflix en prisstigning, som dengang hævede prisen på selskabets Standard og Premium-pakker. Med de nye priser blev begge tjenester hver især 10 kroner dyrere per måned.

En lignende prisstigning blev også indført i juli 2015.

Læs også: Netflix' internationale erobringstogt giver kunder i butikken, men det sker for milliarder af lånte dollars

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job