Telia havnet i millionslagsmål med to mangeårige leverandører: Kalder ophævelse af kontrakt for 'svineri'

To af teleselskabet Telias mangeårige - men nu tidligere - samarbejdspartnere har stævnet Telia for 153 millioner kroner, efter at Telia har ophævet kontrakter om salg af erhvervsabonnementer. Direktør kalder det 'svineri', men Telia tager det roligt.

Artikel top billede

Telemarketingfirmaerne Teleworks og Media-Invest er havnet i et millionslagsmål med Telia, som de to firmaer i de seneste 13 år har solgt erhvervsabonnementer for, skriver Børsen.

Telia valgte i begyndelsen af året at afbryde samarbejdet og droppe kontrakten med de to firmaer, men det mener de to selskaber ikke er i orden. Teleworks og Media-Invest har derfor stævnet Telia for i alt 153 millioner kroner.

Sagen er ikke berammet endnu, og det ærgrer administrerende direktør og ejer af Media-Invest, Thomas Rasmussen. Han ejer desuden også Teleworks sammen med Sune Olsen.

"Det er super trist, for stod det til mig, var jeg klar til, at vi stod i retten i morgen, fordi det der er noget svineri," siger han til Børsen.

Telias pressechef Rasmus Avnskjold siger, at det afbrudte samarbejde skyldes forretningsmæssige årsager, og at Telia “har rigtig god grund til at stoppe samarbejdet”.

Han vil ikke over for Børsen sige, om Telia i stedet vil insource den del af forretningen eller overlade salget af erhvervsabonnementer til andre aktører.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job