Twitter bruger den store kost i kampen mod misinformation: Sletter over én million profiler om dagen

Det sociale medie Twitter er i gang med en meget håndfast oprydning blandt brugerprofilerne for at bekæmpe misinformation. I de seneste to måneder er 70 millioner Twitterprofiler blevet slettet, og oprydningen fortsætter i juli med samme styrke.

Artikel top billede

Twitter er i gang med en gennemgribende hovedrengøring blandt brugerprofilerne på det populære sociale medie. Målet er at reducere mængden af misinformation, og foreløbig er 70 millioner Twitterprofiler blevet slettet på den konto i løbet af maj og juni, skriver Washington Post ifølge Reuters.

Og oprydningen fortsætter med samme styrke i juli, skriver Washington Post på baggrund af data, som avisen er kommet i besiddelse af.

Twitter og andre sociale medier er blevet undersøgt af blandt andre amerikanske politiske instanser og beskyldt for at gøre for lidt for at undgå misinformation.

En analytiker siger til Reuters, at det er vanskeligt at tro på, at 70 millioner profiler er blevet påvirket af oprydningsaktionen, når Twitter kun har 336 millioner brugere om måneden.

“Mit gæt er, at en meget stor del af de slettede profiler var inaktive, og det bør ikke have stor indflydelse på selskabet. Hvis der var mange aktive brugere blandt de 70 millioner, ville de have skreget og råbt ‘mord!’”, siger analytikeren Michael Pachter.

I følge Washington Post’ kilde vil oprydningsaktionen dog føre til et meget sjældent fald i antal månedlige Twitterbrugere, som vil manifestere sig i andet kvartal af 2018.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos