Twitter bruger den store kost i kampen mod misinformation: Sletter over én million profiler om dagen

Det sociale medie Twitter er i gang med en meget håndfast oprydning blandt brugerprofilerne for at bekæmpe misinformation. I de seneste to måneder er 70 millioner Twitterprofiler blevet slettet, og oprydningen fortsætter i juli med samme styrke.

Artikel top billede

Twitter er i gang med en gennemgribende hovedrengøring blandt brugerprofilerne på det populære sociale medie. Målet er at reducere mængden af misinformation, og foreløbig er 70 millioner Twitterprofiler blevet slettet på den konto i løbet af maj og juni, skriver Washington Post ifølge Reuters.

Og oprydningen fortsætter med samme styrke i juli, skriver Washington Post på baggrund af data, som avisen er kommet i besiddelse af.

Twitter og andre sociale medier er blevet undersøgt af blandt andre amerikanske politiske instanser og beskyldt for at gøre for lidt for at undgå misinformation.

En analytiker siger til Reuters, at det er vanskeligt at tro på, at 70 millioner profiler er blevet påvirket af oprydningsaktionen, når Twitter kun har 336 millioner brugere om måneden.

“Mit gæt er, at en meget stor del af de slettede profiler var inaktive, og det bør ikke have stor indflydelse på selskabet. Hvis der var mange aktive brugere blandt de 70 millioner, ville de have skreget og råbt ‘mord!’”, siger analytikeren Michael Pachter.

I følge Washington Post’ kilde vil oprydningsaktionen dog føre til et meget sjældent fald i antal månedlige Twitterbrugere, som vil manifestere sig i andet kvartal af 2018.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,