Kriseramte HTC's omsætning falder med 68 procent: Hvornår er bunden nået?

Smartphone-kæmpen HTC’s omsætning styrtdykker med 68 procent.

Artikel top billede

Den taiwanske smartphonekæmpe HTC er i krise: Selskabets omsætning i juni er styrtdykket med hele 68 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Det er det største månedlige omsætnings-fald for HTC i flere år, og det understreger blot den krise-stemning, som HTC befinder sig i for tiden.

Selskabet meldte således fornylig ud, at det var på vej med fyresedler til hver fjerde af de ansatte.

Det kan du læse mere om her: Krise: Smartphone-producenten HTC fyrer hver fjerde medarbejder

Problemet skyldes, at kunderne i stigende omfang vender sig mod HTC’s konkurrenter som Apple, Samsung og Xiaomi, når de skal vælge ny smartphone.

En analytiker peger til Reuters på, at HTC er udfordret både når det gælder de dyre highend-telefoner samt telefonerne i det mellemste prislag, hvor konkurrenterne kort og godt byder på flere features og bedre specifikationer for de samme penge.

HTC har tidligere leveret nogle af de mest populære smartphones, og stod en gang for en ud af 10 solgte smartphones på det globale marked.

Selskabets aktiekurs er faldet med mere end 30 procent siden nytår, hvilket understreger, at analytikerne ikke har særlig stor tiltro til, at HTC har en strålende nær fremtid i vente.

Google og HTC blev i efteråret enige om en handel, der betyder, at Google overtage en del af HTC. Pris: 6,2 milliarder kroner, som går lige ned i HTC' pressede pengekasse.

Det kan du læse mere om her: Google overtager del af HTC: Er klar til 'big bet' på hardware

Læses lige nu

    Statens IT

    Teamleder til Tilsyn & Compliance

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice