Kriseramte HTC's omsætning falder med 68 procent: Hvornår er bunden nået?

Smartphone-kæmpen HTC’s omsætning styrtdykker med 68 procent.

Artikel top billede

Den taiwanske smartphonekæmpe HTC er i krise: Selskabets omsætning i juni er styrtdykket med hele 68 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Det er det største månedlige omsætnings-fald for HTC i flere år, og det understreger blot den krise-stemning, som HTC befinder sig i for tiden.

Selskabet meldte således fornylig ud, at det var på vej med fyresedler til hver fjerde af de ansatte.

Det kan du læse mere om her: Krise: Smartphone-producenten HTC fyrer hver fjerde medarbejder

Problemet skyldes, at kunderne i stigende omfang vender sig mod HTC’s konkurrenter som Apple, Samsung og Xiaomi, når de skal vælge ny smartphone.

En analytiker peger til Reuters på, at HTC er udfordret både når det gælder de dyre highend-telefoner samt telefonerne i det mellemste prislag, hvor konkurrenterne kort og godt byder på flere features og bedre specifikationer for de samme penge.

HTC har tidligere leveret nogle af de mest populære smartphones, og stod en gang for en ud af 10 solgte smartphones på det globale marked.

Selskabets aktiekurs er faldet med mere end 30 procent siden nytår, hvilket understreger, at analytikerne ikke har særlig stor tiltro til, at HTC har en strålende nær fremtid i vente.

Google og HTC blev i efteråret enige om en handel, der betyder, at Google overtage en del af HTC. Pris: 6,2 milliarder kroner, som går lige ned i HTC' pressede pengekasse.

Det kan du læse mere om her: Google overtager del af HTC: Er klar til 'big bet' på hardware

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S