“Du får en særlig høj robusthed og tolerance for kaos, når du har oplevet tilpas mange mord og dødsfald. Det har jeg lært af min opvækst. ”

"Du får en særlig høj robusthed og tolerance for kaos, når du har oplevet tilpas mange mord og dødsfald. Det har jeg lært af min opvækst"

Artikel top billede

Du får en særlig høj robusthed og tolerance for kaos, når du har oplevet tilpas mange mord og dødsfald. Det har jeg lært af min egen opvækst og min mors helt ekstraordinære livshistorie.

Det hele tager sin begyndelse i starten af 60’erne. Her møder min mor Rose Kennedy, der er John F. Kennedys mor. Hun er til et bryllup i København, og hun headhunter i den forbindelse min mor til at blive privatfrisør for hendes svigerdatter, Jacqueline Kennedy.

I løbet af 1962 eller 1963 - knap et år før John F. Kennedy bliver myrdet - flytter min mor derfor til Washington DC.

Det må have været en vild oplevelse for hende. Jeg har eksempelvis hørt hende fortælle en historie om, hvordan hun en dag er i gang med at frisere Jacqueline, og pludselig vælter John F. Kennedy ind på badeværelset kun iført boksershorts.

Det er også i Washington DC, at min mor møder min far. Det sker i forbindelse med et besøg i en lokal moske. Han er iraner og er i USA for at studere sammen med sin bror. Min mor er i forvejen konverteret til islam i en ung alder. Noget der blandt andet er en reaktion på, at hun er opvokset i et hjem, der var præget af hendes mors alkoholmisbrug.

I slutningen af 60’erne flytter mine forældre til Tehran, hvor jeg også bliver født, og min mor åbner en skønhedssalon.

Min mor havde længe gerne vil forlade Iran, men hun får ikke lov til det. Det sker først i 1978, da studenterprotesterne, og revolutionen begynder.

Min onkel, Sadegh Ghotbzadeh, er dybt involveret i revolutionen, der vælter shahen. Han er praktisk talt Kohmeinis højre hånd og sidder ved siden af Kohmeini i det Air France-fly, der fragter ham hjem til Iran efter eksilet i Frankrig. Min onkel ved derfor også, at det ville få store konsekvenser for familien, hvis revolutionen slår fejl. Derfor siger han til min far, at han skal sørge for at få sin familie i sikkerhed uden for Iran.

Derfor ender jeg i 1978 med at flygte ud af Tehran sammen med min mor, min søster og en barnepige.

Min far og onkel bliver tilbage. Min onkel ender med at blive iransk udenrigsminister. I løbet af de følgende år vender min onkel sig mod Khomeini og præstestyret, fordi han ikke mener, at styret har levet op til de løfter, som før revolutionen blev givet til studenterbevægelsen.

Derfor planlægger min onkel et kupforsøg mod Kohmeini, og få dage før planerne skal føres ud i livet, bliver han anholdt og efterfølgende henrettet. Nogenlunde samtidig bliver min far også myrdet under mystiske omstændigheder.

Jeg er i dag meget engageret i arbejdet med diversitet i tech. Her oplever jeg, at alt for mange kvinder tvivler for meget på sig selv, og derfor tager for få chancer.

Her tror jeg, at min opvækst og min mors historie har været ekstrem værdifuld for mig mig. Jeg har lært, at uanset hvad du går i gennem, så vil det næsten altid blive bedre på den anden side.

Natasha Friis Saxberg, head of technology, Maersk Growth.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S