Microsoft skruer ned for opdateringer af Dynamics 365: Det skal være billigere og mere enkelt

Microsoft sænker takten for større opdateringer af Dynamics 365 til to om året. Det skal være enklere og billigere for kunderne, og supporten skal blive bedre, lyder argumentet.

Artikel top billede

Det skal være billigere, bedre og mere enkelt at være Microsoft Dynamics 365-kunde.

Microsoft fortæller i en ny blogpost, at selskabet derfor fremover vil komme med to større opdateringer om året - en i april og en i oktober.

Desuden vil der løbende komme mindre forbedringer af systemets ydelse og sikkerhedsopdateringer.

De to store årlige opdateringer vil som standard være bagudkompatible, så kunderne kan blive ved med at køre sine eksisterende apps og tilpasninger.

Samtidig vil nye features, som ikke er bagudkompatible, som udgangspunkt være deaktiverede, så kunderne kan teste dem, før de sættes i drift.

De store opdateringer vil desuden blive implementeret over flere uger, så man kan følge med i, om det går efter planen.

Fra og med opdateringen i april 2019 vil kunderne og deres ansatte desuden kunne teste nye funktioner i en beskyttet sandbox.

Microsoft lover også at offentliggøre releasenotes i meget god tid før opdateringen er tilgængelig, så kunderne kan forberede sig. Releasenotes til opdateringen i oktober 2018 bliver således frigivet 23. juli.

Som en del af forenklingspakken skal alle kunder fremover som udgangspunkt køre den seneste version af Dynamics 365.

Læs mere om detaljerne her.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect