Microsoft skruer ned for opdateringer af Dynamics 365: Det skal være billigere og mere enkelt

Microsoft sænker takten for større opdateringer af Dynamics 365 til to om året. Det skal være enklere og billigere for kunderne, og supporten skal blive bedre, lyder argumentet.

Artikel top billede

Det skal være billigere, bedre og mere enkelt at være Microsoft Dynamics 365-kunde.

Microsoft fortæller i en ny blogpost, at selskabet derfor fremover vil komme med to større opdateringer om året - en i april og en i oktober.

Desuden vil der løbende komme mindre forbedringer af systemets ydelse og sikkerhedsopdateringer.

De to store årlige opdateringer vil som standard være bagudkompatible, så kunderne kan blive ved med at køre sine eksisterende apps og tilpasninger.

Samtidig vil nye features, som ikke er bagudkompatible, som udgangspunkt være deaktiverede, så kunderne kan teste dem, før de sættes i drift.

De store opdateringer vil desuden blive implementeret over flere uger, så man kan følge med i, om det går efter planen.

Fra og med opdateringen i april 2019 vil kunderne og deres ansatte desuden kunne teste nye funktioner i en beskyttet sandbox.

Microsoft lover også at offentliggøre releasenotes i meget god tid før opdateringen er tilgængelig, så kunderne kan forberede sig. Releasenotes til opdateringen i oktober 2018 bliver således frigivet 23. juli.

Som en del af forenklingspakken skal alle kunder fremover som udgangspunkt køre den seneste version af Dynamics 365.

Læs mere om detaljerne her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics