Nu står der tech i panden på tre rigeste personer i verden: Mark Zuckerberg rykker op på trediepladsen

Tech-branchen slår alt, når det gælder om at blive ekstremt rig. Mark Zuckerberg har netop sneget sig ind på en tredjeplads efter Jeff Bezos og Bill Gates på listen over verdens 500 rigeste personer.

Artikel top billede

Engang var Warren Buffet verdens rigeste mand i følge erhvervsmediet Bloombergs næsten daglige opgørelse over de 500 rigeste personer i verden.

Han er stadig god for over 81 milliarder dollars, men den formue rækker ikke længere end til fjerdepladsen.

Ny mand på trediepladsen er såmænd 34-årige Mark Zuckerberg - medstifteren af Faceboook - som nu er god for 81,6 milliarder dollars.

Det er i følge Bloomberg første gang i det såkaldte Bloomberg Billionaires Index’s historie, at techbranchen sidder på de tre øverste pladser.

Opgørelsen bliver opdateret efter hver eneste handelsdag på børsen i New York.

Facebooks aktiekurs tog ellers et ordentligt dyk i marts i forbindelse med den spektakulære sag om Cambridge Analytica. Kursen var da nede og runde 152,22 dollars, men fredag 6. juli nåede kursen rekorden på 203,23 dollars.

Ifølge Bloomberg står tech-branchen for en femtedel af den samlede formue på milliardærindekset, som er på svimlende 5 billioner dollars, og det er mere end nogen anden branche.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland