Nu står der tech i panden på tre rigeste personer i verden: Mark Zuckerberg rykker op på trediepladsen

Tech-branchen slår alt, når det gælder om at blive ekstremt rig. Mark Zuckerberg har netop sneget sig ind på en tredjeplads efter Jeff Bezos og Bill Gates på listen over verdens 500 rigeste personer.

Artikel top billede

Engang var Warren Buffet verdens rigeste mand i følge erhvervsmediet Bloombergs næsten daglige opgørelse over de 500 rigeste personer i verden.

Han er stadig god for over 81 milliarder dollars, men den formue rækker ikke længere end til fjerdepladsen.

Ny mand på trediepladsen er såmænd 34-årige Mark Zuckerberg - medstifteren af Faceboook - som nu er god for 81,6 milliarder dollars.

Det er i følge Bloomberg første gang i det såkaldte Bloomberg Billionaires Index’s historie, at techbranchen sidder på de tre øverste pladser.

Opgørelsen bliver opdateret efter hver eneste handelsdag på børsen i New York.

Facebooks aktiekurs tog ellers et ordentligt dyk i marts i forbindelse med den spektakulære sag om Cambridge Analytica. Kursen var da nede og runde 152,22 dollars, men fredag 6. juli nåede kursen rekorden på 203,23 dollars.

Ifølge Bloomberg står tech-branchen for en femtedel af den samlede formue på milliardærindekset, som er på svimlende 5 billioner dollars, og det er mere end nogen anden branche.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland