Nu står der tech i panden på tre rigeste personer i verden: Mark Zuckerberg rykker op på trediepladsen

Tech-branchen slår alt, når det gælder om at blive ekstremt rig. Mark Zuckerberg har netop sneget sig ind på en tredjeplads efter Jeff Bezos og Bill Gates på listen over verdens 500 rigeste personer.

Artikel top billede

Engang var Warren Buffet verdens rigeste mand i følge erhvervsmediet Bloombergs næsten daglige opgørelse over de 500 rigeste personer i verden.

Han er stadig god for over 81 milliarder dollars, men den formue rækker ikke længere end til fjerdepladsen.

Ny mand på trediepladsen er såmænd 34-årige Mark Zuckerberg - medstifteren af Faceboook - som nu er god for 81,6 milliarder dollars.

Det er i følge Bloomberg første gang i det såkaldte Bloomberg Billionaires Index’s historie, at techbranchen sidder på de tre øverste pladser.

Opgørelsen bliver opdateret efter hver eneste handelsdag på børsen i New York.

Facebooks aktiekurs tog ellers et ordentligt dyk i marts i forbindelse med den spektakulære sag om Cambridge Analytica. Kursen var da nede og runde 152,22 dollars, men fredag 6. juli nåede kursen rekorden på 203,23 dollars.

Ifølge Bloomberg står tech-branchen for en femtedel af den samlede formue på milliardærindekset, som er på svimlende 5 billioner dollars, og det er mere end nogen anden branche.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger PKI-specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo