Jysk it-virksomhed siger nej til opkøbstilbud på trecifrede millionbeløb: Henter i stedet tidligere Bluegarden-direktør til ejerkredsen

Mogens Elsberg er ny bestyrelsesformand for Emailplatform, og han indtræder også i ejerkredsen. Opgaven er simpel: Nye markeder skal erobres, og på længere sigt åbnes der for, at virksomheden skal sælges. Derfor har Emailplatform også afvist flere tilbud på over 100 millioner kroner nu.

Artikel top billede

(Foto: Oscar Insua,Fine Art Photography_ /)

It-firmaet Emailplatform annoncerede i juni, at selskabet hentede den tidligere Bluegarden-direktør, Mogens Elsberg, ind som ny bestyrelsesformand.

Men det bliver ikke Mogens Elsbergs eneste rolle hos it-virksomheden fra Vejen.

Bestyrelsesformanden, der er operations manager hos Marlin Equity Partners og også har en fortid hos selskaber som e-conomic, GN Netcom, Microsoft, IBM og Aston, træder også ind i ejerkredsen.

Emailplatform har allerede salgsselskaber i USA, Canada, Spanien, Peru, Polen, Sydafrika, Tyskland og Norge, men den viden og kapital, som Mogens Elsberg kommer med, skal bruges på at erobre flere nye markeder over hele verden.

Derfor har selskabet også afvist en række købstilbud på over 100 millioner kroner for virksomheden allerede nu for i stedet at satse på Mogens Elsbergs kompetencer.

Det skriver Jydske Vestkysten.

"Der har været nogle rigtige gode tilbud, men mavefornemmelsen har ikke været rigtig. Derfor er jeg rigtig glad for, at vi nu har indgået en aftale med Mogens Elsberg om at indtræde i ejerkredsen og samtidig blive formand for bestyrelsen," lyder det fra selskabets stifter og medejer, Kim Østergaard, til avisen.

Gazelle-virksomhed i 2017

Kim Østergaard startede Emailplatform, der leverer leverer et abonnementsbaseret system til markedsføring via e-mail, i 2012.

Og siden er det gået stærkt.

I 2017 blev selskabet udnævnt til at være gazelle-virksomhed.

Virksomheden råder i dag over 60 medarbejdere, hvor hovedparten sidder i Makedonien.

Det skyldes blandt andet, at Kim Østergaards hidtige partner er makedoneren Neno Angelov.

Åbner for salg

At Mogens Elsberg indtræder i ejerkredsen betyder dermed også, at ejerduoen bliver til en ejertrio, og på længere sigt er det meningen, at Mogens Elsbergs kompetencer også skal føre til et muligt salg af virksomheden.

Det slår Kim Østergaard fast over for Jydske Vestkysten, hvor han gør det klart, at han "godt kan forestille sig, at virksomheden på et tidspunkt bliver solgt."

Læses lige nu

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job